Bota

Deputetët iranianë bëjnë kallëzim penal ndaj presidentit Rouhani

Parlamenti iranian ngriti sot një aktakuzë kundër presidentit, Hassan Rouhani.

Parlamentarët akuzojnë presidentin për injorimin e ligjeve të miratuara nga parlamenti, raporton dailysabah.

Agjencia e lajmeve Fars raporton se 190 nga 235 deputetë të pranishëm votuan për të ngritur një padi kundër presidentit, pa dhënë asnjë detaj.

Ai shton se ekziston një lidhje e dukshme midis asaj vote në parlament dhe rinisjes së bisedimeve indirekte bërthamore në Vjenë, e cila mund të kërkojë një kompromis me Shtetet e Bashkuara.

Rouhani fitoi zgjedhjet parlamentare në shkurt të 2020 dhe konservatorët i bënë presion presidentit për të dhënë dorëheqje, duke pretenduar se e kishte distancuar Iranin nga qëllimet ideologjike, politikat pro-perëndimore dhe negociatat në Vjenë.