Kosova

Haxhiu: Para zgjedhjeve menduam për dy mandate, tash po flasim për një mandat qeverisës me LDK-në

Deputetja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu, ka thënë se VV e LDK e kanë përfshirë postin e presidentit në negociatat para zgjedhjeve të tetorit, sepse në atë kohë “ishin rrethana tjera prej atyre që janë sot”. Sipas saj, dy partitë atë kohë mendonin për të bashkëqeverisur për dy mandate, e tash po flasin për një.

Në Rubikon të KTV-së, Haxhiu ka thënë se kanë refuzuar idenë e LDK-së që të përfshijnë postin e presidentit në marrëveshje sepse “kemi menduar që duhet të jetë një kandidat konsensual” si dhe “nuk duhet të flasim për poste ku aty tashmë janë njerëzit, në këtë rast Hashim Thaçi”.

“Ne nuk mund të kthehemi as para 6 tetorit, as para 26 dhjetorit. Për ne ishte e papranueshme qasja e tillë dhe rrjedhimisht nuk kemi pranuar të përzihej çështja e presidentit. Kanë qenë rrethana të tjera para zgjedhjeve. U përfshi çështja e presidentit atëherë sepse ne menduam një mandat tetëvjeçar. Sot po flasim për katërvjeçar. S’mund të flasim për situata para 6 tetorit”, ka thënë ajo.

Haxhiu ka thënë se arsye tjetër pse VV-ja ka refuzuar përfshirjen e postit të presidentit në marrëveshjen për bashkëqeverisje ishte se nuk mund “të jepeshin votat bllanko pa ditur një kandidat”.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//dopansearor.com/4/3473483