Kosova

Haradinaj reagon nga Rahoveci pas “provave” për protestë në sheshin e Prishtinës

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar sot fermerët në Komunën e Rahovecit.

Haradinaj ka thënë se rreth 5 mijë fermerët në Rahovec nuk janë përfshirë në Pakon Emergjente, teksa ka shtuar se puna e tyre është ndërprerë nga Njësitet Speciale.

“Rreth 5 mijë fermerë nuk janë përfshi në pakon ekonomike, është e pakuptimtë që të mos jenë të përfshirë. Fermerëve duhet të iu lejohet veprimtaria e tyre. Është e padrejtë dhe e pakuptueshme me i dërgu Njësitë Speciale nga Prishtina për me ia hek tregun fermerëve të cilët kanë respektuar distancën, të cilën kanë respektuar udhëzimet e institucioneve të shëndetësisë, ndërsa në sheshe lejohen 500 njerëz për një aktivitet të pakuptimtë”, ka thënë Haradinaj para mediave.

Ai ka thënë se Qeveria e re e cila do të votohet në Kuvend do t’iu dalë në ndihmë fermerëve./Telegrafi/