SPORT

Grupi i mundshëm i Kosovës në rast se kualifikohet nga Liga e Kombeve

Kosova nuk arriti të kualifikohej përmes Euro 2020 nga Grupi A, por do të ketë shansin që të luajë në Kampionatin Evropian nga Liga e Kombeve.

Përfaqësuesja jonë në mars do të përballet me Maqedoninë e Veriut dhe në rast se e kalon do të presë fituesin nga sfida Gjeorgji – Bjellorusi.

Por, Blicku zviceran ka bërë një analizë se si mund të duken vazot kur të përfundojnë të gjitha përballjet në fazën e grupeve në Euro 2020.

Në rast se ‘Dardanët’ kualifikohen nga Liga e Kombeve, atëherë mund të jenë në një grup me Italinë, Austrinë dhe Zvicrën.

Vazot për shortin e Kampionatit Evropian

Vazoja 1

Angli

Belgjikë

Itali

Ukrainë

Spanjë

Gjermani (në qoftë se ata mundin Irlandën e Veriut, përndryshe Holandën ose Francën)

Vazoja 2

Franca (në vazon 1, nëse Gjermania humbet dhe Holanda nuk fiton me tre gola diferencë)

Kroacia

Polonia

Zvicra

Holanda (në fitoren kundër Estonisë)

Rusia

Vazoja 3

Portugalia (në vazon 2, nëse Holanda humbet)

Turqia

Austri

Danimarka

Suedia

Republika Çeke (në vazon 4, nëse Hungaria fiton me katër gola diferencë)

Vazoja 4

Finlanda

Hungaria (ose Uellsi ose Sllovakia)

Fituesi i Ligës së Kombeve në paly-off 1

Fituesi i Ligës së Kombeve në paly-off 2

Fituesi i Ligës së Kombeve në paly-off 3

Fituesi i Ligës së Kombeve në paly-off 4

Cilët grupe janë rregulluar tashmë?

Skuadrat që do të jenë nikqori tashmë janë kualifikuar. Ata janë caktuar në grupet “e tyre” (skuadrat që do të merren me organizimin e Kampionatin Evropian). Për shembull, Italia luan në Grupin A (Romë / Baku), Rusia dhe Danimarka në Grupin B (Shën Petersburg / Kopenhagë) dhe Holanda në Grupin C (Amsterdam / Bukuresht). Anglia do të jetë në Grupin D (Londër / Glasgou), Spanja do të shkojë në Grupin E (Bilbao / Dublin) dhe Gjermania do të shkojë në Grupin F (Mynih / Budapest).

Nëse ndeshjet e fundit kualifikuese nëse shkojnë pa surpriza të mëdha sonte, grupi i parë i plotë është tashmë 10 ditë para shortit zyrtar! Në Grupin B, përveç Rusisë dhe Danimarkës, gjithashtu Belgjika dhe Finlanda.

Arsyeja: Ukraina është i vetmi jo-nikoqir nga Vazoja 1 vetëm dy grupe të hapura. Sidoqoftë, për shkak të situatës aktuale politike, ajo nuk duhet të jetë në grup me Rusinë. Prandaj, Belgjika duhet të jetë në Grupin B dhe Ukraina duhet të jetë në Grupin C. Për shkak të rregullit të nikoqirit dhe sepse, për shembull, Kosova nuk mund të bashkohet në grupin me Rusinë, i vetmi grup që do të mbetet në premierën e tyre evropiane.

Për shkak se disa nikoqir ende mund të kualifikohen në play off, tashmë është pothuajse e qartë se cili fitues i play off-it lëviz në cilin grup. Për fituesin e ligës D-play-off (me Kosovën) shkojnë në Grupin A me Italinë.

Cilët kundërshtarë janë të mundshëm për Kosovën?

Në rastin e një kualifikimi të suksesshëm përmes play-offit, për shembull, Islanda apo edhe Kosova do të ishte në vazon 4. Teorikisht, një grup me Italinë, Austrinë dhe Zvicrën.

Bernard Challandes (Foto: Ridvan Slivova/Telegrafi)

Kur mbahet shorti?

Më 30 nëntor në Bukuresht. Do të jenë gjashtë grupe me nga katër skuadra dhe 24 nga 55 ekipe nga Evropa do të jenë atje. Sidoqoftë, katër pjesëmarrësit e fundit do të përcaktohen vetëm në play off-in e Ligës së Kombeve në Mars të vitit 2020. Për shkak të konflikteve politike midis disa vendeve evropiane dhe kufizimeve në përbërjen e grupeve, UEFA ende mund të pësonte një fiasko. Pra, ekziston një shans i vogël që të paktën një pjesë e shortit të duhet të kryhet përsëri në pranverën e vitit 2020.

Ku dhe kur do të zhvillohet Euro 2020?

Në dymbëdhjetë qytete evropiane midis 12 qershorit dhe 12 korrikut. Mikpritës janë Roma dhe Baku (Grupi A), Shën Petersburg dhe Kopenhagë (B), Amsterdam dhe Bukuresht (C), Londër dhe Glasgou (D), Bilbao dhe Dublin (E), Mynih dhe Budapest (F). Ndeshja hapëse është në Romë, gjysmëfinalja dhe finale në stadiumin e Webleyt të Londrës.

Image result for trophy euro 2020

Euro 2020

Kampionati Evropian 2020 do të jetë shumë i ndryshëm: për herë të parë Kampionati Evropian do të luhet nga më shumë se dy kombe. 24 ekipe luftojnë për titullin e çmuar në 13 vende të ndryshme. Gjysmëfinalja dhe finalja do të zhvillohen në Wembley Stadium të Londrës.

Euro 2020 – Grupet

Grupi A

Angli (e kualifikuar), Republika Çeke (e kualifikuar), Kosova, Mali i Zi, Bullgaria

Grupi B

Ukraina (e kualifikuar), Portugalia (e kualifikuar), Serbia, Luksemburgu, Lituania

Grupi C

Gjermania (e kualifikuar), Holanda (e kualifikuar), Irlanda Veriore, Bjellorusia, Estoni

Grupi D

Zvicër (e kualifikuar), Danimarkë (e kualifikuar), Irlandë, Gjeorgji, Gjibraltar

Grupi E

Kroacia (e kualifikuar), Hungaria, Uellsi, Sllovakia, Azerbajxhan

Grupi F

Spanja (e kualifikuar), Suedi (e kualifikuar), Norvegjia, Rumania, Ishujt Faroe, Maltë

Grupi G

Polonia (e kualifikuar), Austria (e kualifikuar), Maqedonia e Veriut, Izraeli, Letonia

Grupi H

Franca (e kualifikuar), Turqia (e kualifikuar), Islanda, Shqipëria, Andorra, Moldavia

Grupi I

Belgjika (e kualifikuar), Rusia (e kualifikuar), Skoci, Qipro, Kazakistan, San Marino

Grup J

Italia (e kualifikuar), Finlanda (e kualifikuar), Greqia Bosnje-Hercegovinë, Armenia, Lihtenshtajni. /Telegrafi/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.