Bota

Greqia njofton për vdekjen e imigrantit të parë nga COVID-19

Një imigrant ka vdekur në Greqi të dielën si pasojë e COVID-19. Është imigranti i parë që ka vdekur në Greqi si pasojë e COVID-19 që nga fillimi i pandemisë, raporton agjencia Reuters.

Afgani 61-vjeçar, ishte babai i dy fëmijëve dhe jetonte në kampin e imigrantëve në Malakasa në veri të Athinës. Ai ishte trajtuar dhe vdiq në spital në Athinë, është njoftuar nga autoritetet greke. Është thënë se po gjurmohen kontaktet.

Nuk ka qenë e qartë se sa gjatë ka qëndruar në spital i ndjeri.

Kampi në Malakasa, ku gjenden rreth 3000 imigrantë, është karantinuar që nga 7 shtatori pas shtatë rasteve pozitive me koronavirus.

Greqia të dielën ka raportuar 218 raste të reja me koronavirus dhe tre të vdekur si pasojë e COVID-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.