Bota

Greqi/ Priftërinjtë spërkatin rrugët me ujë të bekuar kundër koronavirusit

Në Aigio, pranë Patrës priftërinjtë kanë dalë duke spërkatur rrugët me ujë të bekuar kundër COVID-19.

Ata kanë thyer rregullat, duke hipur në karrocerinë e një automjeti, shoqëruar edhe me makina të tjera.

Sipas mediave greke, Mitropoliti i qytetit Ieronymos, i shoqëruar nga ish- Mitropoliti i Kalavritës dhe Egalios, Amvrosio kanë kaluar me një makinë në shumë rrugë të Aigios, ndërsa dy pritërinj të tjerë nga karroceria e një automjeti tjetër spërkatnin me ujin e bekuar qytetarët e paktë që qarkullonin në rrugë.

Në videon shoqëruese ka edhe pamje nga deklaratat e ish-Mitropolitit Amvrosio, i njohur për retorika me gjuhë të urrejtjes vitet e fundit, sipas të cilit uji i bekuar është ilaç ndaj virusit vdekjeprurës.