Bota

Gjermania, Rusia, Kina dhe Kuba ndihmojnë Italinë/ Dërgojnë ilaçe ndaj koronavirusit, refuzohet ndihma e Moskës

Gjermania, Rusia, Kina dhe Kuba janë angazhuar në ndihmë të Italisë, duke dërguar ilaçe dhe pajisje për vendin me vdekjet më të medha të regjistruara të koronavirusit në botë.  

Vladimir Putin ka dërguar 600 ventilatorë dhe 100 virologë ushtarakë dhe epidemiologë pas thirrjeve telefonike me kryeministrin italian Giuseppe Conte të shtunën e kaluar, raporton Dailymail.

Të paktën 16 italianë që kërkojnë kujdes urgjent mjekësor u dërguan në aeroportet gjermane të Dresdenit, Leipzig dhe Frankfurt në 48 orët e fundit, pasi Roma deklaroi se kishte më shumë se 80.500 raste me COVID-19 dhe 8.215 vdekje.  

6.203 të tjerë ishin infektuar të enjten, me 712 vdekje, nga 683 të mërkurën.  

Kina në fillim të këtij muaji dërgoi ekspertët e saj dhe pajisjet mjekësore, ndërsa kubanët dërguan një forcë prej 52 mjekësh javën e kaluar.  

Por ndërsa qeveria italiane ka mirëpritur publikisht ndihmën mjekësore, burime në Romë kanë paralajmëruar se përpjekjet e Rusisë janë një lojë e fshehtë me fuqi të butë.  

‘Tetëdhjetë përqind e furnizimeve ruse janë krejtësisht të padobishme ose me pak përdorim për Italinë. Me pak fjalë, kjo është pak më shumë sesa një pretekst, ‘tha një burim i panjohur i qeverisë për La Stampa.  

Ai tha se Rusët po përpiqeshin të fitonin një levë gjeopolitike në një paketë kujdesi të quajtur ” Me Dashuri nga Rusia “, ndërsa Conte dëshironte të forconte marrëdhëniet me Moskën.  

Ambasadori i Rusisë në Itali Sergei Razov qortoi raportin e La Stampa si ‘produkt i një mendjeje të çoroditur’. Ai tha se qëllimet e Rusisë ishin thjesht vetëmohuese.   

Skuadra ruse e udhëhequr nga gjeneralmajor Sergej Kikot, shefi i njësisë së mbrojtjes bërthamore, biologjike dhe kimike, kanë përvojë të gjerë në menaxhimin e katastrofave dhe kanë ndihmuar afrikanët të luftojnë Ebola.  

Ata arritën në Romë të dielën, sipas The Times, përpara se të niseshin me një kolonë të kamionëve të ushtrisë për në Bergamo, epiqendrën e shkatërruar të virusit në Itali.  

Ata do të vëzhgojnë njësitë e kujdesit intensiv në Bergamo për një javë para se t’i ndihmojnë në një spital të ri të përkohshëm.  

Të tjerët duhet të dezinfektojnë shtëpitë e njerëzve të moshuar.