Bota

Gjermania mbyll kufijtë me Francën, Austrinë dhe Zvicrën

Gazeta gjermane Bild raporton se, qeveria e Berlinit ka vendosur mbylljen e kufirit me Francën, Zvicrën dhe Austrinë. 


Vendimi hyn në fuqi nga ora 08:00 e ditës së nesërme.
Sipas gazetës, vendimi është marrë pas një mbledhje të kancelares Angela Merkel me guvernatoret e landeve të Bavarise, Baden ëurttenmberg, Saarland etj.

Sipas qeverisë gjermane, kjo masë nuk merret vetëm në kuadër të masave kundër Koronavirusit, por edhe për të penguar shtetasit e vendeve në fjalë për të marrë furnizime të nevojshme nga Gjermania.

German police at the crossing to France (picture-alliance/dpa/T. Frey)