Bota

Gjermania kapi 16 tonë kokainë në kontejnerët e transportit

Zyrtarët doganorë gjermanë gjetën më shumë se 16 tonë metrikë kokainë në kontejnerë në një anije që mbërriti në Hamburg nga Paraguai, thanë autoritetet të mërkurën. Një tjetër 7.2 tonë metër kokainë u kap në Belgjikë dhe i dyshuari u arrestua në Hollandë.

Zyra doganore e Hamburgut përshkroi drogën e kapur në atë port gjerman si sasinë më të madhe të kokainës së kapur ndonjëherë në Evropë dhe një nga konfiskimet më të mëdha në botë. Prokuroria Publike Hollandeze tha, duke komentuar mbi kapjen totale, se “kurrë më parë nuk është kapur një sasi e tillë kokainë” në një operacion të vetëm.

Droga u gjet gjatë një kontrolli në 12 Shkurt në pesë kontejnerë nga Paraguai që ishin shënuar si të dyshimtë në analizën e rrezikut të disa shërbimeve doganore Evropiane, njoftoi zyra doganore në Hamburg. Oficerët e doganave vunë re “parregullsi të dukshme” në tre kontejnerë, të cilët ishin mbushur me stuko në kanaçe prej kallaji, por dukej se përmbanin edhe mallra të tjerë.

Oficerët e doganave gjetën kokainë të fshehur në më shumë se 1,700 kanaçe.

Dokumenti i dorëzimit iu drejtua një 28-vjeçari që jetonte në qytetin Hollandez të Vlaardingen, i cili gjithashtu u arrestua sot, thanë prokurorët në Hollandë.

Hetimet përpara arrestimeve kanë bërë që autoritetet holandeze të kërkojnë një dërgesë të dytë kontejnerësh në rrugën nga Panama në portin belg të Antwerpen.

Një kërkim nga doganierët belg të Shtunën çoi në zbulimin e 7.2 tonë metra kokainë të fshehur në blloqe druri.

Sasia totale e drogës e kapur në Hamburg dhe Antwerp – më shumë se 23 tonë metrikë – do të kishte një vlerë rruge “disa miliardë euro”, tha zyra doganore e Hamburgut.

Duke përdorur një metodologji të ndryshme të matjes së çmimit, prokurorët Hollandezë vlerësuan vlerën totale me shumicë të dy dërgesave të drogës në rreth 600 milion euro.

Njoftimi për kapjen e kokainës erdhi në të njëjtën ditë kur prokurorët Hollandezë thanë se kishin kapur më shumë se 1.5 tonë heroinë 45 milion euro në Portin e Roterdamit në një kontejner të mbushur me kripë Himalaje nga Pakistani në bashkëpunim me Krimin Kombëtar Britanik Agjenci

Policia Hollandeze ka arrestuar pesë persona nën dyshimin e përfshirjes në trafikun e drogës, që ata pretendojnë se është dërgesa më e madhe e heroinës e kapur ndonjëherë në Hollandë.

Rotterdam, Antwerp dhe Hamburg janë tre portet më të ngarkuara për marrjen e mallrave në Bashkimin Evropian, raporton Associated Press.