Bota

Gjermania i del në krah Amerikës, dënon ashpër sulmet e Iranit

German Chancellor Angela Merkel (L) and US President Donald Trump speak during a bilateral meeting in Biarritz, south-west France on August 26, 2019, on the third day of the annual G7 Summit. (Photo by Nicholas Kamm / AFP) (Photo credit should read NICHOLAS KAMM/AFP/Getty Images)

Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Annegret Kramp-Karrenbauer ka fajësuar Revolucionin Iranian për ngritjen e tensioneve në rajon.

“Unë them qartë se Irani ka qenë përgjegjës për përshkallëzimin në rajon dhe prandaj është përgjegjësia e Iranit të kontribuojë në de-përshkallëzimin,” tha ajo një mbledhje të konservatorëve gjermanë në Bavari.

Ajo shtoi se Gjermania dëshironte që një aleancë ushtarake ndërkombëtare që luftonte militantët e Shtetit Islamik.

“Nëse mund të vazhdojmë punën tonë varet kryesisht nga vendimi i qeverisë së Irakut. Bisedimet për këtë aktualisht janë duke vazhduar dhe deri atëherë ne shqyrtojmë rastin, “tha ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.