Life Style - Funny

Gjatë punës nga shtëpia, si të ruani freskinë?

Si të veproni gjatë orëve të punës në shtëpi pa ventilator për të freskuar ajrin? Më poshtë mund t’i gjeni disa këshilla thelbësore nga një punëtor që punon nga shtëpia, që ju këshillon si të ndiheni freskët kur jashtë është shumë nxehtë

Por tani që jeni duke punuar nga shtëpia, në një vendbanim që është izoluar për të qëndruar i ngrohtë në dimër, është pak vështirë të përshtateni me klimën. Me pak fjalë, gjërat do të bëhen më të pakëndshme.

Si të ruani freskinë gjatë punës nga shtëpia?

Për tre vjetët e fundit kam punuar në një zyrë kopshtesh, ku ajri është po aq i nxehtë si të punosh në një serrë, ku në muajt e verës temperatura në këtë zyrë është për pesë deri në dhjetë gradë më e lartë se ajri jashtë zyrës. Është jashtëzakonisht nxehtë, por unë kam zbuluar disa strategji se si t’i përballoj këto temperatura. Ndiqni këshillat e mia dhe shpresoj se do ta keni më të lehtë t’i përballoni këto temperatura.

Zhvishuni

Ju jeni duke punuar nga shtëpia. Burimet njerëzore nuk mund të kenë ndonjë kritikë nëse nuk visheni siç duhet. Të paktën, hiqni çorapet. Përderisa gjërat bëhen gjithnjë e më të padurueshme, nuk është turp t’i hiqni çorapet, por sigurohuni që të lini disa rroba aty pranë jush. Në këtë mënyrë, nuk do t’ju kap paniku nëse dikush troket në derë. Kjo është një përvojë personale dhe besoj se secili nga ne e përjeton.

Ventiloni ambientin

Triku është të hapni dritaret, por të mbyllni perdet. Ju dëshironi një ambient të freskët, sepse nuk ka asgjë më të keqe sesa të uleni në një dhomë pa ajër për një periudhë të gjatë përderisa jashtë mbizotërojnë temperatura të larta, por gjithashtu e dëshironi edhe diellin.

Hidratohuni

Edhe nëse qëndroni në temperatura të nxehta, ekziston një sekret kundër djersës, kështu që sigurohuni që të mbani nivelet e lëngjeve tuaja gjatë gjithë ditës. Merrni një shishe me ujë dhe pini gjatë ditës. Shmangni çajin ose kafenë, sepse kafeina do t’ju dehidratojë. Shpërblimi juaj për të pirë më shumë ujë do të jetë që të kaloni më shumë kohë në tualetin tuaj prej porcelani. Mos bëni sikur nuk e pëlqeni.

Ndryshoni mënyrën se si ushqeheni

Ekziston një arsye pse ne hamë sallata gjatë verës, përbërës të tillë si marule dhe trangull, të cilat kanë një përmbajtje të lartë të ujit për t’ju mbajtur më mirë të hidratuar, kështu që këto duhet të jenë pjesë e drekave tuaja të reja. Ndërkohë, përpiquni ta largoni mishin nga ushqimi juaj. Kur trupi juaj merr mish, ai shpenzon energji shtesë, e cila shkakton nxehtësi. Ky është një proces i quajtur termogjeneza, dhe kjo njihet si djersa nga mishi.

Mos blini një ventilator

Kam blerë një ventilator për zyrën time gjatë verës së kaluar, dhe ka përfunduar në mbeturina. E gjitha çfarë ky ventilator bën është të shtyjë ajrin e nxehtë përreth nesh, gjë që nuk i ndihmon askujt. Nëse blini një ventilator, ngrini dy litra ujë, bëjini akull dhe vendoseni midis ventilatorit dhe juve, kjo do t’ju ndihmojë ta freskoni ajrin.

Dilni jashtë…

Nëse jashtë është më e ftohtë se brenda, lëvizni dhe dilni rregullisht jashtë. Ecni përreth kopshtit tuaj. Uluni në një park. Dhe lini telefonin tuaj në shtëpi, sepse gjëja e fundit që ju nevojitet është një pajisje elektronike e nxehtë.

Por mos punoni jashtë

Nëse shihni dikë që është ulur me një laptop në një park, dijeni që ata janë një fillestar që po punojnë nga shtëpia, sjellja e të cilit nuk duhet të ndiqet kurrë. Puna jashtë është diçka që të gjithë përpiqen një herë dhe pastaj shpejt e braktisin. Dielli jua pamundëson të shihni ekranin tuaj të kompjuterit tuaj. Qëndrimi juaj do të jetë i tmerrshëm dhe do të filloni të ndieni dhimbje. Nëse nuk jeni të kujdesshëm, ju do të digjeni nga temperaturat e larta. Ka shumë shpërqendrime edhe nga insektet. Të punosh jashtë nuk është aspak produktive.

Bëni një shëtitje me makinë

nuk është aspak e shëndetshme ekologjikisht në asnjë mënyrë, por duhet ta bëni nganjëherë. Shtëpia juaj nuk ka ventilator për të freskuar ajrin, por makina juaj e posedon atë. Nëse bëni pushim gjatë ditës, merrni dhjetë minuta për një shëtitje.

Ftohni pjesët e nxehta

Mënyra më e shpejtë për t’u qetësuar kur gjërat bëhen shumë të tmerrshme është të aplikoni diçka të ftohtë në pjesët e nxehta në trupin tuaj. Një peshqir i lagët në pjesën e prapme të qafës suaj do të ftohë sistemin tuaj të trurit, i cili rregullon temperaturën. Një qese me bizele të ngrira në kyçet e duarve ose prapa gjunjëve do të funksionojë gjithashtu për mrekulli.

Ndryshoni orarin tuaj të punës

Megjithatë, kjo është pika kryesore. Nëse jeni duke punuar nga shtëpia dhe shefi juaj nuk është një përbindësh i plotë, përpiquni të mos bëni asnjë punë kur temperatura është shumë e nxehtë dhe e papërballueshme. Për shembull, unë filloj të punoj në ora 6 të mëngjesit, sepse kjo zvogëlon sasinë e punës që mund të bëj para se nxehtësia të bëhet e patolerueshme. Unë njoh edhe punëtorë të përkohshëm të shtëpisë që kalojnë punën e natës gjatë muajve më të nxehtë. Gjëja kryesore është që ju të lini pjesën më të nxehtë të ditës të lirë për t’u çlodhur. Dhe kjo është arsyeja pse unë e praktikoj këtë, tani pasi ta mbaroj së shkruari këtë shkrim, do të fik kompjuterin tim dhe do të ulem në park me fëmijët e mi. Padyshim që pasi t’i vesh një palë pantallona.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.