Kosova

Gjashtë raste të dhunës në familje për 24 orë në Kosovë

Gjashtë raste të dhunës në familje janë raportuar për 24 orë në Kosovë.

Sipas njoftimit të Policisë, në Prishtinë janë arrestuar dy persona pasi të njëjtit kanë ushtruar dhunë fizike e psikike ndaj bashkëshorteve të tyre. Të dyja gratë kanë pranuar edhe tretman mjekësor.

Në Obiliq është raportuar se i dyshuari mashkull ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Viktima ka pësuar lëndime të dukshme në fytyrë dhe ka marrë tretman mjekësor në QKUK. I dyshuari ishte nën ndikim të alkoolit dhe me urdhër të prokurorit do të intervistohet pasi ti kaloj dehja. Rasti është duke u hetuar.

Ndërkaq në Deçan është arrestuar e dyshuara femër pasi që e njëjta me një mjetë të mprehtë ka therur vëllain e saj. Viktima ka pranuar tretman mjekësor. Pasi që e dyshuara kishte probleme mendore, me vendim të prokurorit është dërguar për shërim në repartin e psikiatrisë.

Edhe në Gjakovë janë arrestuar dy persona për dhunë në familje.

Në njërin rast është arrestuar i dyshuari, pasi që i njëjti pas një mosmarrëveshje i kishte bërë presion bashkëshortes së djalit të tij (e mitur), e cila më pas kishte tentuar të vetëvritet duke i prerë venat e duarve. Viktima është dërguar për tretman mjekësor. Me vendim të prokurorit pas intervistimit i dyshuari është liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt.

Në rastin tjetër është arrestuar i dyshuari, pasi që i njëjti për shkaqe të pa njohura ka sulmuar fizikisht bashkëshorten e tij. Viktima ka pranuar tretman mjekësor, ndërsa i dyshuari me vendim te prokurorit dërgohet në mbajtje.