Show Biz

Fytyrat publike të cilët mbijetuan kancerin

Zakonisht në ekranet tona televizive shfaqen aktorë, këngëtarë dhe sportistë të ndryshëm të cilët duken që bëjnë një  jetë të shëndetshëm.

Mirëpo ne kemi zbuluar disa prej tyre të cilët gjatë karrierës së tyre ata u ballafaquan dhe me probleme shëndetësore siç është sëmundja vdekjeprurëse kanceri.

Në  listën më poshtë, që ua sjell Kosova.info, ju mund të gjeni disa prej tyre të cilët arritën ta mundin këtë sëmundje.

1.Hugh Jackman

Hugh Jackman  mbrena një viti i është dashur ti nënshtrohet tri operacioneve pasi që është diagnostikuar me kancerin ne pjesën e hundës.

Aktori  i rolit” X Man” gjatë një interviste ai ka deklaruar që është dashur ti nënshtrohet një terapie të vazhdueshme dhe duhet të jem realist që ky lloj i kancerit duhet të vazhdoj akoma të shërohet.

Ai shtoi :  Kanceri në hundë më është shfaqur nga një pakujdesi e imja ose më mirë të them që nuk më kujtohet që më është thënë nga dikush që duhet të mbajë krem kundër diellit në hundë pasi që unë jam i rritur në një vend bregdetar siç është Australia.

2.Sheryl Crow

Këngëtarja e hitit të madhe “  Soak Up the Sun” ka mbijetuar kancerin në gji ajo tani është ne moshën 56 vjeçare.

3.Robert De Niro

Edhe  Robert De Niro një aktorë me famë botërore arriti të mbijetojë nga kanceri i prostatës.

Thënia proverbiale se “shumë meshkuj vdesin me kancer prostate, por jo nga kanceri i prostatës” bëhet realitet mëse mjeku zbaton një protokoll rigoroz dhe trajtim me konceptet e kohës.

Siç dukët dhe aktori e mbijetojë këtë sëmundje dhe ai tani gëzon plot 74 vjet .

4.Mr. T

Në vitin 1995 Mr. T është diagnostikuar me llojin e kancerit limfoma e cila zhvillohet ne qelizat e bardha te gjakut dhe  me një trajtim te posaçëm ai ia doli mbanë. Limfoma është një formë e kancerit që prek sistemin imunitar – në mënyrë specifike, ky është një kancer i qelizave të imunitetit. Ai tani është në moshën 65 vjeçare .

5.Kathy Bates

Kathy Bates  arriti te mbijetoi dy lloje te kancerit. Rasti  I parë në të cilën I është shfaqur kanceri ishte ne vitin 2003  te llojit  ovarial, ky lloj I kancerit ka te bëjë ku disa gra kanë gjakderdhje anormalë vagina-le ndërsa rasti i dyte ishte kanceri ne gji ne vitin 2012. Ajo tani gëzon  moshën 69 vjeçare .

6.Rod Stewart

Rod Stewart gjithashtu arriti të mbijetoi nga i Kanceri i tiroides, ky raste  është më i shpeshtë në njerëz që kanë një histori të ekspozimit në doza të larta rrezatimi, ata që kanë histori familjare të kancerit të tiroides dhe ata që kanë sëmundje pre ekzistuese të tiroides. Ai sot gëzon 73 vjeç.

7.Sharon Osbourne

Sharon Osbourne u diagnostikuar me kancer në zorrën e trashë në vitin 2002 ku ai vet e kumtoi lajmin në serialin e ti “ The Osbournes”. Ai tani gëzon moshën 65 vjeçare.

8.Jane Fonda

Jane Fonda është diagnostikuar me kancerin ne gji ku ajo ishte shprehur rreth sëmundjes se : “ E kuptuam herët për sëmundjen time kështu qe arritëm me kohe ta sherojm “.Dua të falënderoj te gjithë shoqërinë , fansat me shkrimet e tyre të cilat ishin një ngushëllim shumë i madhe për mua.

Në janar të vitit 2018 Fonda kishte kaluar gjdo sfidë gjatë rrugës së shërimit të kancerit .  Ajo tani gëzon 80 vjet.

 

9.Mark Ruffalo

Mark Ruffalo kishte mbijetuar nga kanceri në tru ne vitin 2002 . Ai gëzon tani 50 vjetorin e ti .

10.Christina Applegate

Christina Applegate ishte diagostifikuar me kancer në gji .

Ajo e kishte përjetuar shumë rëndë ajo kishte kërkuar që të bëhet operacioni  për t’iu nënshtruar një mastektomie të dyfishtë, për të reduktuar rrezikun e kancerit .

Ajo kërkoi që kjo të bëhet dy herë për arsye që mos të mirrët më me këtë pasi që ishte e lodhur dhe vetëm dëshironte që të përfundoj sa me shpejtë. Ajo gëzon 46 vjet tani.

11.Wanda Sykes

Wanda Sykes është e mbijetuar e radhës me kancer në gji.

Ajo këtë sëmundje në krahasim  nga shume njerëz te tjerë e kishte marre me shtruar dhe ne intervista ajo kishte cekur: Qe po jam e diagnostikuar me kancer ne gji.Nuk e di e duhet te flasë per këtë sëmundje apo jo ? E kam mbijetuar tani ajo është në të kaluarën time.Ajo tani gëzon 54 vjet.

12.Cynthia Nixon

Aktorja flokëkuqe nga seriali i njohur “Sex and the City “ është e mbijetuara e radhës e kancerit në gji . Ajo gëzon 51 vjet tani.

13.Kylie Minogue

Pop ylli muzikor Kylie Minogue gjithashtu është e mbijetuara e radhës me kancer në gji.Ajo gëzon tani 49 vjet.

14.Anastasia

Pop ylli tjetër e cila kaloi në operacionin e dyfisht të gjirit mastekomi gëzon sot 49 vjet.

15.Elizabeth Taylor

Elizabeth Taylor është nënshtruar terapisë për kancerin ne lëkurë ne vitin 2002 ajo jetoi pas këtij operacioni dhe 9 vite te tjera dhe vdiq në moshën 79 vjeçare.

16.Tom Green

Ne vitin 2000 ai shpalosi sekretin e ti ku kumtoi për sëmundjen e ti me kancer në testikuj në një emision ne MTV. Ai gëzon tani 46 vjet.

17.Fran Drescher

Fran Drescher është diagnostikuar në vitin 2000 me kancer në mitër ajo menjëherë  vazhdoi  me mjekimin e saj ku me pas vazhdoi dhe të ndihmoj shumë vajza të tjera me këtë lloj kanceri.Ajo gëzon 60 vjet tani. /Kosova.info/