SHËNDETËSIA

Forconi imunitetin dhe rigjallëroni organizmin me Limonadë shtëpie

Sëmundjet e zemrës janë ndër shkaqet kryesore të vdekjeve në botë dhe për ta shmangur atë, një dietë me origjinë kryesisht bimore është opsioni më i mirë sipas rezultateve të një meta-analize të botuar në Oxford Academic Journal.

Studiuesit nga Universiteti i Napolit rishikuan pothuajse 100 studime mbi lidhjen midis rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe shprehive të të ngrënit. Ata u përqendruan në kategori të caktuara ushqimore, të tilla si mishi i kuq, shpendët, vezët, produktet e qumështit, arrat, drithërat.

Me përbërës kryesor lëngun e limonit kjo pije fantastike përmban vitaminë C, acid citrik, kalcium, magnez, bioflavonoidë, pektinë dhe limonenë të cilët së bashku forcojnë sistemin imunitar dhe e mbrojnë atë nga infeksionet .

Limonadë e bërë në shtëpi - Receta Gatimi Shqip

Pra, kjo pije jo vetëm që do t’iu kënaqë nepsin me shijen e saj të mirë por do t’iu ofrojë gjithashtu Lëngu i limonit është ideal për detoksikimin dhe pastrimin e organizmit. Ai hollon gjakun dhe është efikas kundër viruseve dhe baktereve.

Vitamina C tek limoni forcon sistemin imunitar dhe trajton me efikasitet shumë infeksione por edhe virozat dhe të ftohtin. I përgatitur në formën e limonadës, kjo pije bëhet shumë e dobishme kundër inflamacionit.

Lëngu i limonit rekomandohet nga ekspertët kundër disa llojeve të inflamacionit që luan një rol kyç në shfaqjen e sëmundjeve kronike. Limonada është një pije jashtëzakonisht e shëndetshme e cila forcon sistemin imunitar dhe lufton bakteret që synojnë ta dëmtojnë atë.

Image