Life Style

Flirtim në karantinë, 5 këshilla për një njohje interesante

Gjatë izoilimit është shumë i rëndësishëm kujdesi ndaj shëndetit mendor.

Edhe Tinder, një nga aplikacionet më të njohura për takime, u kërkoi përdoruesve të mos përcaktonin data gjatë shpërthimit të Covid-19.

Kushdo që mendon se pandemia mund të pengojë kërkimin e dashurisë, gabon.

Të dhënat nga një studim i kryer nga aplikacioni Inner Circle tregojnë krejt të kundërtën: ndërsa njerëzit përqafojnë izolimin social, ndërveprimi në aplikacion rritet.

Sipas sondazhit, i cili u publikua javën e kaluar dhe mori parasysh aktivitetin e përdoruesve të Inner Circle, njohjet u rritën me 99%.

Numri i mesazheve të dërguara, nga ana tjetër, u rrit 116%. Në mënyrë tipike, përdorimi i aplikacioneve tashmë është në rritje në kohën kur njerëzit qëndrojnë në shtëpi, por kjo periudhë është duke shënuar një rekord.

Në rastin e Tinder, aplikacioni lëshoi ​​falas funksionin e Pasaportës, i cili është ekskluziv i versionit të paguar dhe ju lejon të takoni njerëz nga e gjithë bota.

Ndërsa çiftet nuk mund të takohen personalisht, është e mundur të mbash bisedën aktive dhe interesin e dëshirës për flirtimin me ndihmën e teknologjisë. Më poshtë janë pesë këshilla për flirtim në kohërat pandemike:

1. Shikoni një film bashkë në mënyrë virtuale

Të gjithë e dinë që kinemaja është zakonisht një nga vendet më të preferuara për një takim. Sidoqoftë, me masat e vendosura nga qeveritë lokale për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, kinematë janë mbyllur. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të humbisni mundësinë për të parë një film të mirë: Netflix është aty për tju ndihmuar.

Platforma ju lejon të shikoni filma ose seri nga një distancë me dikë tjetër për sa kohë që ata gjithashtu e kanë të instaluar pajisjen. Përveç sinkronizimit të rishikimit të përmbajtjes në kompjuterin e dy ose më shumë personave, shtrirja ofron një fushë bisede ku çifti mund të komentojë filmin.

2. Telefona me video

Telefonata me video mund të jetë gjithashtu në shërbim të marrëdhënieve më të rastësishme. Sipas sondazhit Inner Circle, pati një rritje prej 50% të njerëzve që sugjeronin thirrje telefonike ose thirrje video që nga fillimi i marsit.

 Burimi është një mënyrë e mirë për ta njohur më mirë tjetrin dhe për të kaluar flirtimin në një nivel tjetër. Aplikacione si WhatsApp, Google Hangouts dhe Skype ju lejojnë të zhvilloni video falas.

3. Përdorni aplikacione për të hapur temën

Nëse doni të tërhiqni vëmendjen e të tjerëve, mund të përdorni aplikacione që sugjerojnë tema për të filluar një bisedë.

4. Ndani listat e preferencave muzikore

Ata thonë se është e mundur të dini shumë për një person tjetër për shkak të shijes së tyre muzikore. Nëse po kërkoni të forconi lidhjet me tjetrin, provoni të ndryshoni shijet muzikore. Për këtë, është e mundur të krijoni një listë dëgjimi në Spotify ose Deezer dhe ta ndani atë në aplikacionin e takimit. Përveçse ju ndihmojnë të zbuloni muzikë të re, shkëmbimi mund të sjellë një bisedë të mirë.

5. Aplikoni në lojëra për çifte

Kuizet e marrëdhënies mund të jenë një mënyrë e shkëlqyer për të njohur personalitetin e njëri-tjetrit dhe për t’u argëtuar gjatë flirtimit.