SPORT

Fjalimi emocionues dhe zemërthyer i Shaquille O’Neal për Kobe Bryant

Shaquille O’Neal ka bërë një fjalim emocionues dhe shumë zemërthyer pas vdekjes tragjike të mikut të tij, Kobe Bryant, vajzës Gianna dhe shtatë persona të tjerë që udhëtonin me helikopterin e njëjtë.

Pas mesazhit zemërthyer të LeBron James në rrjetet sociale, ishte radha për një nga shoqëruesit më të shquar në karrierën e Bryant: Shaquille O’Neal.

Ish-ylli i Lakers, i cili zakonisht është pjesë e komentit në rrjetin TNT, nuk ka mundur t’i përmbajë lotët me fjalët e tij në një program special për Bryant.

“Epo, siç e dini, dy muajt e fundit kanë qenë vërtet të vështira. Kam humbur motrën time të vogël dhe nuk kam qenë në gjendje të fle apo të bëj gjërat që bëj zakonisht”, ka thënë fillimisht O’Neal.

“Unë punoj, qesh, bëjë shaka … por kur të kthehem në shtëpi shikoj realitet se ai ka ikur. Në fakt, unë shoh që është zhdukur dhe kjo më dhemb. Ditën tjetër isha me djalin tim Shaqirin dhe nipin tim Colon dhe një nipin tim tjetër që erdhën duke qarë për të më treguar telefonin e tij”.

“Ne jetojmë në një botë ku çdo gjë mund të tërhiqet. Unë nuk kam dashur ta besoj atë. Pastaj kam marrë thirrje nga Ernie (Johnson), Charles (Barkley), Kenny (Smith) … dhe kemi zbuluar se ajo ishte konfirmuar, unë nuk kisha ndjerë një dhimbje të tillë për një kohë të gjatë”.

“Unë jam 47 vjeç, kam humbur dy gjyshe, kam humbur motrën time dhe tani kam humbur një vëlla të vogël. Emrat tanë do të bashkohen nga ato që bëmë”.

“Njerëzit gjithmonë pyesin për marrëdhënien tonë dhe u thonë atyre se është si Charles (Barkley) dhe unë. Ne ishim dy njerëz me një karakter të fortë që do të themi gjërat dhe bëjmë gjithçka në mënyrën e tyre, por respekti nuk do të humbasë kurrë kur bëhet fjalë për të qenë brenda kufijve dhe fitores”.

“Herën e fundit që fola me të ishte kur ai ishte këtu në Staples Center dhe i kërkova që të shënonte 50 pikë dhe ai bëri 60 . Kjo ishte hera e fundit që bisedova me të. Kanë kaluar shumë kohë që nga ajo kohë”.

“Unë vetëm uroj që të mund ta kisha bërë më shumë herë. Kjo do të më ndryshojë patjetër. Tani më duhet të marr kohën time për të thirrur njerëzit dhe të ju them që ju dua. Do të përpiqem të bëj një punë më të mirë duke folur me njerëzit në vend që të shtyhet gjithmonë sepse nuk e dini kurrë çfarë ndodh”.

Ndryshe, Bryan dhe O’Neal ishin shok dhe bashkëlojtarë të mirë, duke fituar tre kampionate në NBA me Los Angeles Lakers (2000, 2001 dhe 2002) dhe duke u bërë një nga çiftet më dominuese në historinë e basketbollit.

Megjithëse, largimi i O’Neal ndodhi me rastin e një marrëdhënie të pretenduar të keqe mes dy lojtarëve, respekti, dashuria dhe admirimi për njëri-tjetrin gjithmonë ekzistonte ashtu siç demonstrojnë fjalët e “Shaq” krejtësisht të fundosur.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.