Kosova.info

Është më e shëndetshme edhe se çaji jeshil/ Ja çfarë rekomandon shkenca në dietën e gjithsecilit

Deri më tani, ne mund të kemi menduar se çaji jeshil është një nga pijet më të shëndetshme, megjithatë, sipas mjekut Tim Spector është më e dobishme për shëndetin tonë kafeja, pasi mund të zgjasë jetëgjatësinë tonë, të përmirësojë shëndetin e zemrës dhe të përmirësojë shëndetin e zorrëve.

Spector duke folur në Radio 4 Saturday Live, shpjegoi se përfitimet shëndetësore të kafes vijnë nga fakti se kafeja është bërë nga një bimë e fermentuar që është plot me kimikate mbrojtëse të quajtura polifenole.

“Nëse keni pirë tre filxhanë kafe, kjo është në fakt rreth një e treta e marrjes së fibrave”, thotë ai.

“Më shumë nga sa mendonim se ishte një zakon i keq që të rrit rrahjet e zemrës… shkenca e re na thotë se kafeja është në fakt një nga gjërat që duhet të kemi prioritet në dietën tonë, në krahasim me lëngun e paketuar të portokallit që është vetëm sheqer, si dhe kola, pije freskuese, të cilat është mirë t’i hiqni. Kafeja është në krye të pijeve të shëndetshme, madje edhe mbi çajin jeshil”, ka theksuar ai.

escort mersin - izmir escort