Bota

Erdogan kallëzim penal kundër liderit të ekstremit të djathtë të Holandës, Wilders

Ankara- Presidenti Erdogan ka ngritur kallëzim penal kundër liderit të ekstremit të djathtë holandez, Geert Wilders, për postimet me përmbajtje fyese.

“Fashizmi nuk është në librin tonë, është në librin tuaj. Drejtësia shoqërore është në librin tonë,” tha Erdogan në një takim të Partisë së tij në pushtet Drejtësia dhe Zhvillimi (AK) në provincën lindore të Malatya, duke e quajtur Wilders një “fashist”.

“Forcat që e bëjnë botën të pabanueshme na kanë vendosur në bordin e synuar sepse ne prishim lojërat e tyre dhe zbulojmë fytyrat e tyre të vërteta,” tha Erdogan, duke shtuar: “Ne do të vazhdojmë më tej”.

Vërejtjet e tij erdhën pasi Wilders, i njohur për qëndrimin e tij anti-islamik, ndau në Twitter një karikaturë fyese të presidentit turk, e cila u denoncua nga disa zyrtarë turq, përfshirë Ministrin e Jashtëm Mevlut Cavusoglu.