Bota

Eksperti amerikan nuk e akuzon laboratorin kinezes që u dyshua për përhapjen e koronavirusit

Znanstvenici i laboratorijski tehničari ogranka Emerging Infective Disease pri Institutu za istraživanje vojske Armije Walter Reed Osnivanje zaraznih bolesti u nastajanju, osnovano 2018. godine, ima izričitu misiju istraživanja, predviđanja i suzbijanja sve veće prijetnje od novih zaraznih bolesti od ključnog značaja američkim snagama u domovini i inostranstvu.

Edhe Anthony Fauci, si shumica e bashkësisë shkencore ndërkombëtare nuk beson në mundësinë që koronavirusi ka ardhur nga një laborator kinez.

Në një intervistë për National Geographic, eksperti më i lartë amerikan për sëmundje infektive dhe anëtar i grupit të Shtëpisë së Bardhë shpjegoi se “nëse shikoni evolucionin e virusit tek lakuriqët dhe çfarë ka tani, provat shkencore shkojnë fuqishëm në drejtimin që virusi nuk mund të manipulohej artificialisht ose qëllimisht”.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo përsëriti qëndrimin e Shtëpisë së Bardhë, se ka prova të rëndësishme që virusi vjen nga një laborator kinez. Pekini ka mohuar gjithmonë, po ashtu disa shtete kanë shfaqur dyshime për transparencën e autoriteteve kineze në menaxhimin e kësaj krize.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483