Bota

Ekspertët ligjorë të thirrur nga demokratët i thonë Kongresit se veprimet e Trump janë të pafalshme


Tre ekspertë ligjorë u thanë ligjvënësve amerikanë të Mërkurën se përpjekjet e Presidentit Donald Trump për të ushtruar presion ndaj Ukrainës për të hetuar një rival politik arritën në vepra të padiskutueshme, në një seancë dëgjimore që parashtroi bazën e ngritjes së akuzave zyrtare kundër presidentit, transmeton Kosova.info

Demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve Komiteti Gjyqësor thanë se ata mund të shohin përtej marrëdhënieve të Trump me Ukrainën pasi hartojnë artikuj të implementimit, për të përfshirë përpjekjet e tij të mëparshme për të penguar hetimin e ish-Këshilltarit Special Robert Mueller për marrëdhëniet e fushatës së tij me Rusinë “Kundërvajtjet e pretenduara të presidentit paraqesin një kërcënim të drejtpërdrejtë për rendin kushtetues,” tha Kryetari i Komitetit Gjyqësor Jerrold Nadler.Kryetari i Gjyqësorit të Dhomës, Jerrold Nadler (2nd L), Demokrati i Nju Jorkut, dhe Anëtari i Rangut Doug Collins (2nd R), Republika e Gjeorgjisë, marrin pjesë në një Komision të Gjyqësorit të Dhomës në lidhje me fajësimin e Presidentit amerikan Donald Trump në Capitol Hill në Washington, DC , 4 dhjetor 2019. Saul Loeb / Pishina përmes REUTERS

Hetimi për zgjidhje, i filluar në shtator, përqendrohet në kërkesën e Trump që Ukraina të kryejë hetime që mund të dëmtojnë rivalin politik Joe Biden, një pretendent kryesor për nominimin presidencial Demokratik 2020. Seanca dëgjimore të mërkurën ishte e para e komitetit që shqyrtoi nëse veprimet e Trump kualifikohen si “krime të larta dhe kundërvajtje” të dënueshme nga fajësimi sipas Kushtetutës së Sh.B.A. Tre profesorë juridikë të zgjedhur nga Demokratët e sqaruan gjatë seancës së gjatë se ata besuan se veprimet e Trump përbëjnë vepra të padepërtueshme. “Nëse ajo që po flasim nuk është e padiskutueshme, atëherë asgjë nuk mund të kuptohet,” tha profesori i drejtësisë i Universitetit të Karolinës së Veriut Michael Gerhardt, transmeton Kosova.info.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483