Bota

Ekonomia franceze pritet të tkurret për 11% këtë vit

Ekonomia franceze pritet të tkurret 11 për qind këtë vit, një shifër më e keqe se vlerësimet e mëparshme për një rënie prej tetë për qind, tha të martën ministri i Financave në Francë, Bruno Le Maire.

“Pasojat nga koronavirusi janë shumë të këqija”, tha Le Maire për mediumin francez RTL.

Franca ka lehtësuar masat e izolimit kundër pandemisë, duke lejuar hapjen e restoranteve, bareve si dhe bizneseve tjera.

Por në Paris, ku koronavirusi mbetet më aktiv se në pjesën tjetër të territorit të Francës, kafenetë, baret dhe restorantet do të kufizohen në ushtrimin e aktivitetit vetëm në hapësirat e jashtme.

“Francezët përsëri mund të jetojnë një jetë e cila është thuajse normale, tha kryeministri, francez, Edouard Philippe, javën e kaluar, ndërsa njoftoi për lehtësimin e masave.

Masat e izolimit në Francë u vendosën më 17 mars pasi filloi rritja e numrit të pacientëve me COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi.

Sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins, deri më tani në Francë janë regjistruar 189,348 të infektuar me koronavirus. Prej tyre 28,836 kanë vdekur.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.