Bota

Edhe Pacolli e kritikon Komitetin e Nobelit për çmimin në letërsi

Ministri i Jashtëm në detyrë, Behgjet Pacolli ka reaguar ashpër ndaj ndarjes së çmimit Nobel për letërsi, personit i cili e përkrahu gjenocidin e kasapit të Ballkanit, Sllobodan Millosheviq.

“I tronditur nga veprimi i Komitetit të Nobel-it për t’ia dhënë këtë vit çmimin Nobel për letërsi Peter Handkes. Është një veprim i turpshëm që shkon kundër vlerave të çmimit Nobel. Handke mbështeti kasapin e Ballkanit Millosheviq dhe kundërshtoi ndërhyrjen humanitare nga NATO për t’i dhënë fund genocidit në Kosovë. Turp!”, shkruan Pacolli në Facebook. /rtk live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.