Kosova

Edhe Franca e Italia mirëpresin heqjen e taksës, kërkojnë rifillimin e dialogut

Edhe Franca i është bashkëngjitur qëndrimit të Gjermanisë, i publikuar pak kohë më parë nga ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Ambasada e Francës ka publikuar të njëjtin qëndrim sikurse të Gjermanisë, duke e mirëpritur vendimin e Qeverisë në detyrë të Kosovës për heqjen e plotë të tarifave ndaj produkteve të Serbisë dhe të Bosnjës.

Italia i bashkohet Gjermanisë, mirëpret heqjen e tarifës dhe shpreson në rinisjen e dialogut

Ambasadori i Italisë në Prishtinë, Nicola Orlando, ka mirëpritur heqjen e tarifës ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjë-Hercegovinës.

Në një postim në Twitter, ai ka thënë se Italia mirëpret këtë vendim të Qeverisë.

Më herët, edhe Ambasada e Gjermanisë përshëndeti vendimin e kryeministrit në detyrë, Albin Kurti për heqje të tarifës ndaj mallrave të Serbisë dhe Bosnjës.

Vendimi është futur në fuqi sot.

“Italia mirëpret heqjen e tarifave nga ana e Kosovës. Dialogu i lehtësuar nga BE-ja tani duhet të rifillojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Të gjitha çështjet në pritje me Serbinë duhet të adresohen brenda kësaj kornize. Lufta kundër koronavirusit kërkon përpjekje dhe bashkëpunim të përbashkët”, ka shkruat diplomati italian në Twitter.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//ugroocuw.net/4/3473483