Bota

Edhe dhjetëra viktima të tjera nga koronavirusi në Francë

Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Francë ka arritur afro 28,500.

Ministria e Shëndetësisë e këtij vendi tha të hënën se 28,457 persona kanë vdekur nga COVID-19, sëmundja që e shkakton koronavirusi.

Ministria, që nuk ka dhënë shifra qysh të enjten, tha se 74 persona kanë vdekur të premten, 43 të shtunën, 35 të dielën dhe 90 të hënën.

Këto të dhëna, megjithatë, përfshijnë vetëm viktimat në spitalet e Francës dhe jo ato në shtëpitë e kujdesit.

Zyrtarët francezë thanë se nuk ka shenja se relaksimi i masave të izolimit më 11 maj, ka çuar në rritje të numrit të rasteve me koronavirus.

Franca ka konfirmuar mbi 183,000 raste të të infektuarve.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të hënën se epidemia nuk ka marrë fund ende.