Life Style - Funny

E keni të vështirë të ngriheni nga krevati në mëngjes? Ja pse ndjeheni kaq të lodhur gjatë izolimit dhe katër hapat që ju ndihmojnë

Ndërsa mund të jemi duke u angazhuar më pak dhe duke qëndruar në shtrat më shumë që kur nisi goditja pandemike e koronavirusit, mijëra anembanë globit janë ankuar se sa të rraskapitur ndjehen çdo ditë.

Por pse ndodh kjo? Jeta e bllokimit është, për shumë, më pak e mbushur, e zënë dhe me ngjarje, takime apo dhe orare të përditshme. 

27087000-8211351-image-a-22_1586652389479

Sipas ekspertes së gjumit me bazë në Sidnej, Olivia Arezzolo, ndjenjat e lodhjes që po përjetoni ka më shumë të ngjarë të lidhen me ngarkesën mendore nga COVID-19, sesa me peshën fizike.

Stresi e shuan trupin – është kaq e thjeshtë. Është veçanërisht rraskapitëse nëse është afatgjatë”.Ekspertja e gjumit shpjegoi sesi stresi funksionon përmes “sindromës së përgjithshme të adaptimit. Kjo përshkruan tre fazat e mëposhtme”, tha ajo.

Fillimisht, kur jemi përballur me stresin, kemi “Fazën e Alarmit”: një periudhë ku jemi më energjikë, vigjilentë dhe zgjuar – të nxitur nga adrenalina dhe kortizoli – hormoni i stresit. Kjo na lejon të përballojmë sfidën”.

Faza e dytë, tha Olivia, është “Faza e Rezistencës”.
“Kjo ndodh kur stresi është kronik, si koronavirusi dhe efektet pasuese të tij. Ju mund të ndiheni gjatë kësaj kohe sikur nuk jeni aq energjikë dhe të lidhur sa keni qenë në fazën e alarmit, por prapë do të jeni më vigjilent se normalja”.

Faza e tretë – në të cilën shumë prej nesh do të kenë hyrë deri tani – është “Faza e Rraskapitjes”.

“Nëse stresi nuk ka kaluar, ju goditni fazën e rraskapitjes, e cila në thelb përshkruan varfërimin e sistemeve tona trupore, një pasojë natyrore e kortizolit të ngritur në vazhdim”, tha Olivia.
“Kortizoli i lartë kufizon aftësinë tonë për fjetur një gjumë të thellë – gjë që është thelbësore për nivelet tona të energjisë – dhe gjithashtu komprometon aftësinë e trupit për të krijuar hormone të lumturisë si serotonina – do të thotë se ndjehemi gjithashtu të tharë emocionalisht”.

Pra, si mund të përpiqemi ta lehtësojmë tranzicionin dhe të sigurohemi që të kemi pushuar pak më mirë gjatë kësaj kohe stresuese?

Olivia shpjegoi se gjëja e parë që duhet të bëni është të riktheheni në një lloj rutine, dhe ta bëni gjumin një përparësi midis orës 10:00 dhe 02:00 të mëngjesit. “Shumë janë mësuar t’u japin përparësi n filmave ose mediave sociale në këto orë në vend të gjumit – veçanërisht tani. Por nëse ka ndonjë kohë të përshtatshme që duhet të jemi në gjumë, është brenda këtij afati kohor”, theksoi ajo.

Ekspertja nxori në pah studimet klinike, të cilat të gjitha tregojnë se kemi më shumë të ngjarë të bëjmë gjumë të thellë gjatë kësaj kornize kohore, e cila është kritike që të ndiheni me energji ditën e nesërme.

Gjëja e dytë që duhet të bëni është të filloni një rutinë gjumi para se të ndizni dritat. Olivia ka një rutinë dhjetë-hapëshe që përfshin gjëra të tilla si përhapje livando, bllokimin e çdo dritë blu nga telefoni ose laptopi juaj dhe pirja e çajit me kamomili i cili mund të ndihmojë për të fjetur.

Olivia gjithashtu tha që ia vlen të marrësh pak magnez, si në mëngjes ashtu edhe gjatë natës. “Magnezi ka treguar në provat klinike se ul ankthin me 31 përqind”, tha ajo.

“Shumica prej nesh është mësuar ta marrim atë në mbrëmje, megjithatë marrja e tij në mëngjes rekomandohet edhe në këto rrethana. Trupi përdor magnez shtesë shtesë nën stres, kështu që ju ka të ngjarë të keni nevojë për forcim shtesë”.

Gjëja e katërt dhe e fundit që ajo tha se duhet të bëni është t’i jepni përparësi menaxhimit të stresit në mëngjes.
“Unë këshilloj fuqimisht që të bëni meditimin si gjënë e parë kur zgjoheni”, tha Olivia.

“Ndryshon strukturën brenda trurit (i quajtur boshti HPA), duke zvogëluar lëshimin e kortizolit”.

Olivia tha se si rezultat i të menduarit, do të ndjeheni më pak të shqetësuar, dhe nëse do të stresoheni, nuk do t’ju ndikojë më shumë.

“Bërja e asaj gjëje të parë në mëngjes është më e mira pasi nuk do të gjesh domosdoshmërisht kohën më vonë gjatë ditës për ta bërë dhe do të të ndihmojë të përballosh çdo gjë në ditën tënde”, tha Olivia.