SHËNDETËSIA

E kaluara e ‘errët’ e kreut të OBSH-së/ A është personi i duhur për t’iu përgjigjur koronavirusit?

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit, i ngarkuar me marrjen e vendimeve për jetën ose vdekjen në një shkallë të gjerë është akuzuar për fshehje të epidemive të kolerës, mbështetje të një organizate terroriste dhe fryrjen e rezymeve të tij, për të pretenduar se ai ‘pushtoi’ malarien dhe HIV.  

Fushata mbi Tedros Adhanom Ghegreyesus për të rishkruar të kaluarën e tij të dyshimtë, ka disa që pyesin nëse ai është përshtatja e duhur për të udhëhequr agjencinë globale, në mes të pandemisë së koronavirusit, raporton FoxNews.  

Tedros është personi i dytë nga fundi, që duhet të drejtojë Organizatën Botërore të Shëndetit në këtë kohë, “tha eksperti i punëve të jashtme Gordon Chang për Fox News. 

” Personi i fundit është (Presidenti Kinez) Xi Jinping. ”  

Zyrtari etiopian, i cili u zgjodh për të udhëhequr WHO në 2017 është akuzuar për përzgjedhje të vendeve si Kina, duke i premtuar miliona dollarë agjencisë.  

Javën e kaluar, Tedros e duartrokiti Xi për përpjekjet e tij për të kontrolluar koronavirusin e romanit për të cilin mendohet se ka origjinën në një treg deti Wuhan, Kinë.  

“Për herë të parë, #China nuk ka raportuar dje asnjë rast # COVID19 në familje. Kjo është një arritje e mahnitshme, e cila na jep të gjithëve sigurimin se #coronavirus mund të mposhtet”, ka përcjellë Tedros.  

Pekini është akuzuar për mbulime të shumta të lidhura me COVID-19 dhe ekspertët e shëndetit kanë thënë që vendimi i Kinës për të shtypur informacionin rreth virusit, ka rrezikuar jetën e miliona njerëzve në të gjithë botën.  

Tedros i lejoi Xi Jinping të marrë vendime të shëndetit publik për Organizatën Botërore të Shëndetit dhe kjo ngadalësoi reagimin global ndaj shpërthimit të koronavirusit në momente thelbësore, “tha Chang.  

“Për më tepër, Tedros, duke bërë komente që mbështesin formën totalitare të sundimit mbi demokracinë, e bëri veten një pjesë të fushatës së Xi për të sjellë despotizëm në planet. Demokracitë duhet të shpifin, nëse Tedros qëndron në krye të OBSH-së “.  

Gjithashtu, në fillim të kësaj jave, Tedros vlerësoi Presidentin Trump për aftësitë e tij drejtuese në adresimin e pandemisë globale.  

Megjithë komplimentet për Kinën dhe Shtetet e Bashkuara, numri i çështjeve është rritur shumë.  

Që nga e premtja, 542.788 njerëz kanë testuar pozitiv për koronavirusin. Nga ata, 24.361 kanë vdekur.  

Tedros, i pari afrikan i zgjedhur për të udhëhequr agjencinë ndërkombëtare të shëndetësisë, ka qenë nën një mikroskop për vite me radhë. Dhe ngritja e tij në pushtet nuk ka qenë e lehtë.  

Ai mori drejtimin e OBSH-së pas tre raundeve të votimit të fshehtë të votave, ku ai rrëzoi Dr Sania Nishtar, nga Pakistani dhe Dr. David Nabarro, nga Britania.