SPORT

E ardhmja e Mourinhos në Tottenham tashmë është vendosur nga presidenti Daniel Levy

E ardhmja e trajnerit portugez, Jose Mourinho, në Tottenham Hotspur thuhet se po shkon vetëm në një drejtim, pasi Daniel Levy thuhet se ka marrë vendimin e tij për ta larguar në fund të sezonit.

Sipas burimeve të football.london, ka një “ndjenjë në rritje” me njerëzit brenda klubit që Mourinho nuk do të jetë në Spurs sezonin e ardhshëm.

Kryetari i Tottenham ishte një nga forcat shtytëse që punësoi Mourinho për të zëvendësuar Mauricio Pochettino në ikje në 2019, por tani ka ndryshuar mendim.

Levy kishte qenë prej kohësh një admirues i trajnerit portugez, por rezultatet në vitin 2021 ishin jashtëzakonisht të dobëta.

Qëllimi minimal nga fillimi i këtij sezoni ishte kthimi i Spurs në Ligën e Kampionëve për sezonin 2021/22 – me një bonus shtesë që ishte suksesi në një garë apo edhe të sfidoj titullin në Ligën Premier.

Sidoqoftë, edhe pse Tottenham luan me Manchester Cityn në finalen e Kupës Carabao të dielën e ardhshme, edhe një fitore në atë garë mund të mos jetë e mjaftueshme për të shpëtuar punën e Mourinho për sezonin e ardhshëm.

Shanset e Spurs për t’u kualifikuar në Ligën e Kampionëve duken gjithnjë e më të harruara.

Klubi qëndron i shtati në tabelën e Ligës Premier, pesë pikë larg nga i katërti, dhe ka luajtur një ndeshje më shumë se Liverpooli i gjashti dhe Chelsea i pesti.