Bota

Dy persona të vdekur nga sulmi në Halle të Gjermanisë

Të paktën dy persona janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë zjarri në qytetin lindor Halle në Gjermani, ka njoftuar policia.

Policia ka paralajmëruar banorët që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre, pasi sulmuesi është ende në arrati.

Dëshmitarët kanë thënë se sulmuesi ka qenë i veshur me rroba ushtarake dhe ka pasur një varg armësh.

E përditshmja Bild ka thënë se sulmuesi ka nisur sulmin afër një sinagoge në zonën Paulus në qytetit, mirëpo një gjë e tillë nuk është konfirmuar.

Policia ka rrethuar zonën Paulus.