Kosova

Dy pacientë janë në gjendje më të rëndë… këto janë të rejat rreth të sëmurëve me Covid-19

Në Klinikën Infektive të hospitalizuar me COVID-19 janë 11 raste.

Gjendja e pacientëve të sëmurë me coronavirus është si vijon: 7 raste janë në gjendje stabile, 4 raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive, prej të cilëve 2 pacientë janë në gjendje më të rënduar dhe janë duke u trajtuar në Mjekimin Intensiv.

Ndryshe, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka bërë të ditur se gjatë të mërkurës tetë raste të reja janë konfirmuar pozitivë në testin për COVID-19.

Këto rezultate kanë dal nga 255 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren.

Derisa numri i përgjithshëm i të prekurve me coronavirus në Kosovë ka shkuar në 927, 29 prej tyre nuk kanë mundur t’i mbijetojnë pandemisë.

Deri më tani të shëruar plotësisht raportohen 671 persona, ndërsa raste aktive mbesin ende 227. /Telegrafi/