Show Biz

Duffy: Jam droguar, dhunuar dhe jam mbajtur peng nga një sulmues

Këngëtarja, tekstshkruesja dhe aktorja me famë botërore, Duffy, ka treguar se është droguar dhe dhunuar pasi është mbajtur peng nga një sulmues.

Bukuroshja nga Uellsi, e cila mori Instagramin për të ndarë një rrëfim të hidhur të sajin, thotë se ‘rikuperimi i mori kohë’.

“E vërteta është se, dhe ju lutem më besoni se tani jam mirë dhe e sigurt. Jam përdhunuar dhe droguar dhe mbajtur peng për disa ditë”. “Mundeni vetëm të merrni me mend se sa herë jam menduar të shkruaj për këtë”, ka shkruar Duffy në Instagram.

View this post on Instagram

You can only imagine the amount of times I thought about writing this. The way I would write it, how I would feel thereafter. Well, not entirely sure why now is the right time, and what it is that feels exciting and liberating for me to talk. I cannot explain it. Many of you wonder what happened to me, where did I disappear to and why. A journalist contacted me, he found a way to reach me and I told him everything this past summer. He was kind and it felt so amazing to finally speak. The truth is, and please trust me I am ok and safe now, I was raped and drugged and held captive over some days. Of course I survived. The recovery took time. There’s no light way to say it. But I can tell you in the last decade, the thousands and thousands of days I committed to wanting to feel the sunshine in my heart again, the sun does now shine. You wonder why I did not choose to use my voice to express my pain? I did not want to show the world the sadness in my eyes. I asked myself, how can I sing from the heart if it is broken? And slowly it unbroke. In the following weeks I will be posting a spoken interview. If you have any questions I would like to answer them, in the spoken interview, if I can. I have a sacred love and sincere appreciation for your kindness over the years. You have been friends. I want to thank you for that x Duffy Please respect this is a gentle move for me to make, for myself, and I do not want any intrusion to my family. Please support me to make this a positive experience.

A post shared by @ duffy on

“Dhe, ende s’e di saktësisht se përse momentalisht është koha e duhur dhe çfarë po më shtynë të ndihem e lirë që të flas tani. Nuk mund ta sqaroj. Shumë prej jush hamendeni se çfarë ka ndodhur me mua, ku u zhduka dhe përse. Një gazetar më kontaktoi, gjeti një mënyrë për të më kontaktuar dhe i tregova gjithçka. Ishte i këndshëm dhe u ndjeva për mrekulli që më në fund fola me dikë”.

“E vërteta është se, dhe ju lutem më besoni se jam mirë dhe e sigurt tani, jam përdhunuar dhe droguar dhe mbajtur peng për disa ditë. Natyrisht se mbijetova. Rikuperimi mori kohë. Nuk ka mënyrë të lehtë për ta thënë”, ka shkruar më tej biondja.

Këngëtarja, nga Nefyn në Gwynedd, më pas pati sukses me albumin e saj të parë “Rockferry”.

“Ndoshta pyeteni se përse nuk zgjodha zërin tim për ta shprehur dhimbjen time. Nuk desha t’i tregoj botës trishtimin që kam në sytë e mi”, shtoi mes tjerash ajo.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.