SHËNDETËSIA

Dieta me shalqi, si të humbisni deri në 5 kg për një javë

I shijshëm dhe me një fuqi fresuese: shalqini është fruti ideal për të ulur barkun dhe për të humbur peshë deri në 5 kg.

Ky ushqim është i pasur me ujë dhe kripëra minerale, ka shumë pak kalori (rreth 15 për 100 gramë) dhe një fuqi të lartë të ngopjes.

Pulpa e saj me sheqer, e cila e bën atë të përsosur për një darkë të shijshme pas ushqimit, përmban vitamina A, C dhe B, por edhe karotenoide, të cilat përmirësojnë ngjyrën dhe mbrojnë lëkurën.

Shalqini është një ushqim i vërtetë super, ideal për bukurinë, sepse ai kundërvepron veprimin e radikalëve të lirë, nxit prodhimin e melaninës dhe ngadalëson plakjen e epidermës.

Ky frut i shijshëm është i pasur me likopene, një molekule antikancerogjene që kontrollon ndarjen qelizore. Niveli i lartë i kaliumit dhe vitaminës C e bëjnë shalqinin të shkëlqyer për gratë shtatzëna dhe për sportistët.

Diuretik dhe kullues, ky frut është ideal për humbjen e peshës dhe luftimin e celulitit, veçanërisht nëse përfshihet në dietë.

Si funksionon dieta me shalqi?

Filloni ditën me një filxhan çaji jeshil, një sallatë frutash dhe një shalqi. Në drekë, një pjatë spageti me salcë domate dhe borzilok, të shoqëruar me perime të pjekura në skarë. Zgjidhni një fetë shalqi si një meze të lehtë, ndërsa në darkë salmon të pjekur me një sallatë të lehtë.

Pas këtij regjimi të ulët kalori për rreth një javë ju do të jeni në gjendje të humbni deri në 5 kg, duke eliminuar fryrjen e barkut, duke luftuar celulitin dhe mbajtjen e ujit. Shmangni gatimet veçanërisht të rënda, të tilla si tiganisje, dhe të pini të paktën dy litra ujë në ditë. Gjatë dietës, përdorni imagjinatën tuaj për të bërë shumë enë me bazë shalqinin.