Kosova

‘Der Standard’: Kosova drejt zgjedhjeve nëse s’ka qeveri deri më 24 shkurt

Gazeta austriake “Der Standard”, i ka kushtuar një artikull situatës politike në Kosovës.

Është e paqartë nëse qeveria e re do të formohet pasi Albin Kurti ka 15 ditë për të vendosur, shkruan ‘Der Standard’, në një artikull dedikuar aktualitetit politik në Kosovë në mesin e ngërçit politik të krijuar për shkak të mos pajtimeve LVV-LDK për arritjen e një marrëveshje finale.

Gazeta austriake shkruan se presidenti Hashim Thaçi, të shtunën e porositi shefin e Lëvizjes Vetëvendosjes Albin Kurti, që të krijojë qeverinë e re.

‘Der Standard’ përmend afatin ligjor për mandatimin e qeverisë e që është 15 ditë dhe nëse nuk formohet qeveria, atëherë do të pasojnë zgjedhjet e reja.

“Sidoqoftë, kjo gjithashtu ndodh nëse qeveria nuk është formuar 60 ditë pasi të jetë formuar parlamenti. Kjo periudhë zgjat deri më 24 shkurt”, përkujton gazeta austriake në artikullin e saj.

‘Der Standard’, shkruan se VV dhe LDK kanë mosmarrëveshje vetëm sa i përket pozitës së presidentit të vendit dhe me gjithë negociatat tremuajshe një koalicion qeveritar ende nuk është arritur.

VV ka fituar në zgjedhjet e 6 tetorit 29 ulëse, ndërsa LDK një më pak, duke krijuar kështu një “shumicë të ngushtë”, përkujton gazeta austriake.

Thaçi ka justifikuar vendimin e tij, duke thënë se bllokada politike e institucioneve nuk mund të vazhdojë.

“Palët janë përgjegjëse për zgjidhjen e bllokadës”, citohet presidenti i Kosovës.

Sipas Thaçit, tani i takon Kurtit që ta pranojë ose jo mandatin për të formuar një qeveri.

VV dhe LDK mund të krijojnë një aleancë qeveritare me përfaqësuesit e pakicave etnike, përfshirë Listën Serbe të Beogradit.

Bisedimet për koalicionin qeveritar midis Vetëvendosjes dhe LDK kishin ngecur javë më parë për shkak të kërkesës së LDK-së për të marrë postin e presidentit pasi të mbarojë mandati i Thaçit.

Vetëvendosje e hodhi poshtë kërkesën, por ishte e gatshme ta linte LDK-në të marrë gjashtë nga pesë ministritë që ishin rënë dakord më parë për qeverinë e ardhshme.

Nga ana e saj, Lidhja Demokratike kundërshtoi ofertën. Të dy partitë ranë dakord menjëherë pas zgjedhjeve se qeveria e re duhet të kishte vetëm dymbëdhjetë ministra. Duket gjithashtu se nuk ka mosmarrëveshje të mëdha me programin e qeverisë.

Sipas Kushtetutës, kryeministri i caktuar duhet të paraqesë qeverinë e tij në Parlament brenda 15 ditësh.

Nëse ai nuk është në gjendje ta bëjë këtë, kreu i shtetit duhet të propozojë një kandidat të ri për postin brenda dhjetë ditëve të tjera.

Nëse as kështu nuk arrin të formohet qeveria, do të ketë zgjedhje të reja. Sidoqoftë, kjo gjithashtu ndodh nëse qeveria nuk është formuar 60 ditë pasi të jetë formuar parlamenti.

Kjo periudhë zgjat deri më 24 shkurt, përfundon artikulli i gazetës ‘Der Standard’, transmeton KosovaPress.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.