Bota

Departamenti i Shtetit revokoi çmimin për gazetaren finlandeze

Departamenti i Shtetit i revokoi një çmim prestigjioz një gazetareje finlandeze për shkak të postimeve në rrjetet sociale kritike ndaj presidentit Donald Trump, sipas një raporti nga Zyra e Inspektorit të Përgjithshëm të Departamentit të Shtetit.

Sipas CNN, megjithëse vëzhguesi zbuloi se Departamenti i Shtetit kishte vepruar brenda “diskrecionit të tij të gjerë” për të hequr çmimin Jessikka Aro-s, ai gjithashtu zbuloi se departamenti gënjeu Kongresin dhe shtypin për të shpjeguar pse e kishte bërë këtë.

Aro, një gazetare hulumtuese finlandeze me një histori të shpërthimit të historive mbi përpjekjet e propagandës ruse, ishte planifikuar të merrte një çmim Ndërkombëtar të Grave të Guximshme (IWOC) në mars të vitit 2019 kur papritur dhe pa shpjegim nderimi u shfuqizua.

Pasi një raport i “Foreign Policy” sugjeroi që Departamenti i Shtetit mund të ishte hakmarrë ndaj saj për shkak të kritikave të saj Trump në mediat sociale, zëvendës zëdhënësi i atëhershëm i Departamentit të Shtetit, Robert Palladino pohoi se ishte një komunikim i gabuar dhe se ajo ishte “njoftuar gabimisht” për çmimin e saj.

Ai e quajti atë një “gabim për të ardhur keq”, duke thënë se Aro në të vërtetë “nuk kishte qenë” një finalist.

Sidoqoftë, raporti 16 faqesh i OIG zbuloi se postimet e Aro-s në rrjetet sociale ishin e vetmja arsye që çmimi i saj u anulua.

“Në të vërtetë, çdo person i intervistuar nga OIG në lidhje me këtë çështje e pranoi që nëse (Zyra e Sekretarit për Çështjet Globale të Grave) nuk do t’i kishte theksuar postimet e saj në rrjetet sociale si problematike, Znj. Aro do të kishte marrë Çmimin IWOC”, thuhet në të.

E pyetur në lidhje me gjetjet e raportit, Aro tha për CNN të premten: “Në zemrën time ndjehem si një grua ndërkombëtare me guxim, gjë që administrata Trump nuk mund të ma heqë”. Publikimi i raportit vjen më shumë se një vit pasi një grup senatorësh demokratë në Komisionin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit kërkuan një hetim të OIG për rrethanat e heqjes së çmimit për Aro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.