Bota

Coronavirusi mbyt dy persona në Itali, virusi vdekjeprurës shkaktoi bllokimin e 12 qyteteve

Dy pacientë me coronavirus në Itali kanë vdekur sot nga sëmundja Covid-19 që tani ka vrarë 2,253 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 77.268 në të gjithë botën. 

Të dy vdekjet kanë shkaktuar një bllokim të dymbëdhjetë qyteteve në rajonin verior lindor të Lombardisë dhe 50,000 njerëzve u është kërkuar të qëndrojnë brenda.

I pari që vdiq, një baba i tre-vjeçar 78 vjeç, ndërroi jetë në një spital në Padova të Premten në mbrëmje, transmeton Telegrafi.

Adriano Trevisan, një murator në pension, ishte pranuar në spital për një çështje tjetër shëndetësore dhjetë ditë më parë, tha autoritetet lokale.

Pacienti i dytë që vdiq ishte një grua e moshuar, vdekja e së cilës ka shkaktuar mbylljen e dyqaneve, zyrave dhe qendrave të komunitetit në Casalpusterlengo, sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa.

Kryeministri Giuseppe Conte shprehu shqetësimin e tij për dy vdekjet dhe tha se ai kishte thirrur një takim urgjent, pasi më shumë se 50,000 njerëz nga rreth një duzinë qytete në dy rajone veriore u kërkuan të qëndronin në shtëpi nga autoritetet lokale.

Qyteti i parë që u mbyll u mbyll ishte Codogno, me një popullsi prej 15,000 banorësh, ku tre persona u testuan pozitivë për virusin, duke përfshirë një burrë 38-vjeçar dhe gruan e tij, e cila është tetë muajshe shtatzënë.