SPORT

Cisse: Mane mund të bëhet më i miri në botë

Ish-sulmuesi i Newcastle dhe ylli i Senegalit, Papiss Cisse ka thënë se sulmuesi i Liverpoolit, Sadio Mane, është i aftë të bëhet lojtari më i mirë në botë.

Sulmuesi frytdhënës në Anfield tashmë ka bërë një qëndrim midis elitës globale të futbollistëve.

Paraqitjet e tij në sezonin 2018-19 e panë atë të bëhej i pakapshëm nën urdhrat e Jurgen Klopp, duke fituar Këpucën e Artë në Ligën Premier, të siguruar përkrah një triumfi në Ligën e Kampionëve.

Mane pastaj përfundoi i katërti në votimin për Topin e Artë, por fituesi Lionel Messi deklaroi se ai duhet të kishte qenë një pretendent serioz për çmimin.

Cisse beson se 27-vjeçari do të arrijë atje një ditë, pasi tani ka mundësi më shumë pasi është rritur shumë si lojtar.

“Mane po bën shumë mirë te Liverpooli dhe e dija që ai do ta ngjitej në krye – por ai mund të bëjë edhe më shumë”, ka thënë fillimisht Cisse për The Sun.

“Nëse po bëni diçka të tillë dhe i arrini këto nivele, atëherë nuk mund të ndaleni, duhet të shtyni përsëri për të treguar që mund të bëni edhe më shumë”.

“Sa herë që flasim në telefon i them ‘Mund ta bësh atë, mund të bëhesh më i miri. Besoni në veten tuaj”, përfundoi sulmuesi senegalez.