SPORT

Challandes: Muriqin s’kemi me kë ta zëvendësojmë, por duhet të përgjigjemi si ekip

Trajneri i Kombëtares së Kosovës, Bernard Challandes, në konferencën për media një ditë para ndeshjes me Çekinë, ka thënë se mungesa e Muriqit është e madhe dhe shtoi se nuk ka lojtar që mund ta zëvendësojë atë.

“Mungesa e Muriqit është e madhe dhe nuk kemi lojtar që do të mund ta zëvendësojë atë. Por ne duhet të përgjigjemi si ekip ashtu siç kemi bërë çdoherë deri më tani kur kemi pasur mungesa”, tha trajneri i Kosovës, Challandes, raporton Koha.net.

Ai tha se fitorja e Çekisë ndaj Anglisë s’ka qenë befasi, “të paktën për mua, pasi e di që Çekia ka ekip shumë të mirë”.

“Është e qartë që fitorja e Çekisë na e ka komplikuar rrugën drejt kualifikimit”, potencoi Challandes.

Challandes tha se i takon atij të vendosë se kush do të luajë nesër, dhe është po ashtu punë e tij që të mos tregojë se kush do të luajë në vend të Muriqit.

“Është puna ime të vendos se kush do të luajë e po ashtu edhe puna ime që të mos tregoj se kush do të luajë në vend të Muriqit. E pamundshme të përgjigjem se kush do të luajë në vend të Muriqit. Shelhavy nuk na tregoi se kush do të luajë në vend të Schikut”, tha Challandes.

Ai tha se i ka menduar disa sisteme të lojës. “Ajo që mund të them është se nesër nuk do të jetë pika kryesore sistemi i lojës por krejt diçka tjetër”.

“Nuk është puna ime për të komentuar deklaratat e Çekisë. E dimë se kush jemi ne dhe kush është Çekia. Ne nuk kemi presion, por ne duam ta marrim kënaqësinë e të qenit këtu ku kemi arritur. Ne nuk koncentrohemi të kundërshtari shumë”, u shpreh më tej tekniku zviceran.