Bota

Bullgaria paralajmëron Greqinë dhe Turqinë për vërshime të mëdha

Autoritetet në Bullgari kanë paralajmëruar Greqinë dhe Turqinë se mund të përballen me vërshime pas reshjeve të mëdha që priten të përshkallëzojnë lumenjtë Arda dhe Maritsa.

Ky njoftim erdhi pas luftës për shuarjen e zjarrit në Greqi që la të vdekur të paktën 74 persona. Lumi Arda në lindje të Rhodope Mountains mund të dal nga shtrati në ditët e ardhshme për shkak të reshjeve që priten të ndodhin, deklaroi Ministria e Jashtme e Bullgarisë.

Lumi Arda mund t’i bashkohet lumit Maritsa në lindje të Greqisë në kufij me Turqinë. Autoritetet e Bullgarisë kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme. Një person ka vdekur të martën si pasojë e rrëmbimit nga vërshimet që kapluan qytetin Teteven.