Bota

Brazili shënon numër rekord të rasteve të reja me COVID-19

Brazili regjistroi më shumë se 26.417 raste të reja të infektuarve me koronavirusin e ri, njoftoi ministria e Shëndetësisë.

Ky është numri më i lartë i rasteve, brenda një dite, që nga fillimi i epidemisë.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 438,238, niveli i dytë më i lartë global, pas Shteteve të Bashkuara.

Së paku 26 mijë njerëz kanë vdekur nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi i ri.

Numri i rasteve të pazbuluara dhe vdekjeve ka të ngjarë të jetë shumë më i lartë për shkak të mungesës së testimit.