Bota

Boris Johnson kryeministër i Britanisë

Boris Johnson është zgjedhur kryetar i ri i Partisë Konservatore dhe kryeministër i ri i Britanisë së Madhe.

Johnson e ka mposhtur kundërkandidatin, Jermey Hunt.

Johnson do të betohet para Mbretëreshës Elizabeta II, nesër gjatë ditës.

Johnson fitoi 92.153 vota, kurse Hunt 46.765 vota të anëtareve të partisë në pushtet.Theresa May do të largohet nga zyra kryeministrore ditën e mërkurën, pasi të takojë Mbretëreshën Elizabetë në Pallatin Buckingham.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort