Bota

Bora e parë e mbulon një pjesë të Austrisë

Bora e parë ka mbuluar një pjesë të Austrisë, reshjet e borës do të vazhdojnë deri të hënën.

Reshjet e borës pritet të intensifikohen gjatë fundjavës dhe do të zbresin në lartësitë më të ulëta që do të thotë që shumë zona skish duhet të mbulojnë majat e malit, dhe nganjëherë poshtë në nivelin e vendpushimit, deri në 1500 metra, shkruan gazeta “In The Snow”.

Aktualisht vetëm pesë akullnajat janë të hapura për snowsports në Evropë, një numër rekord i ulët për 50 vitet e fundit, me të paktën një prej tyre. Kështu që dëbora do të vijë si një lehtësim në shumë zona.

Sipas mediave austriake bora në lartësi të larta në Alpe në fund të verës dhe në fillim të vjeshtës është mjaft normale në këtë kohë të vitit.

Vitin e kaluar pati reshje të mëdha dëbore në fund të gushtit dhe në fund të shtatorit.

Zonat e skive aktualisht hapin akullnajat Saas Fee dhe Zermatt në Zvicër, Hintertux në Austri dhe Passo Stelvio dhe Cervinia në Itali, këtë fundjavë do të rihapen.

Rreth 10 akullnajat e tjera do të hapen ose rihapen në Evropë gjatë katër javëve të ardhshme duke filluar me Val Senales në Itali një javë të shtunën, pastaj akullnajën Pitztal në Austri dhe rihapjen e zonës së skive Galdhopiggen në Norvegji një javë më vonë, dhe më pas Tignes në Francë si dhe akullnajën Kauntertal në fundjavën e fundit të muajit.

e tjera si akullnajat Dachstein, Solden dhe Stubai thonë se ata do të marrin një vendim ditën e hapjes në varësi të kushteve. /Gazeta Express