Bota

Biden: Jemi gati për variantin Omicron, nuk ka arsye për panik

Presidenti i SHBA-së, Joseph Biden deklaroi sot se administrata e tij është gati për një lloj të ri të koronës omicron, megjithëse shkencëtarët ende nuk kanë përcaktuar se sa i rrezikshëm është ai, duke thënë se Amerika “nuk kursen dhe heq të gjitha bllokadat për të ruajtur shëndetin e saj. qytetarë”.

“Ky është një variant për shqetësim, jo për panik,” tha Biden nga Shtëpia e Bardhë, raporton LA Times.

Shumë pyetje rreth omicron, i cili u konfirmua për herë të parë në Afrikën e Jugut javën e kaluar, mbeten të paqarta.

Edhe pse disa shkencëtarë kanë frikë se mund të jetë jashtëzakonisht ngjitëse ose të shmangë mbrojtjen e fituar nga vaksinat, punonjësit e shëndetit publik amerikan thonë se atyre u duhen rreth dy javë për të marrë përgjigjet e sakta për këto pyetje.

Biden tha se administrata e tij tashmë po punon me kompanitë farmaceutike për të modifikuar vaksinat ekzistuese, nëse është e nevojshme.

“Megjithatë, për momentin nuk besojmë se janë të nevojshme masa shtesë”, tha ai, duke shtuar se qeveria nuk po planifikon masa të reja kufizuese për udhëtime dhe biznese.

Omicron tashmë është zbuluar në disa vende, përfshirë Britaninë e Madhe dhe Kanada, dhe Biden thotë se pret të arrijë edhe në Shtetet e Bashkuara.

“Herët a vonë do të shohim edhe këtu raste të omicronit. Ne duhet të përballemi me kërcënimin e ri në mënyrën se si e kemi bërë më parë,” tha Biden.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara tha gjithashtu se nëse dikush ka marrë dy vaksina kundër koronavirusit dhe është mbi 18-vjeç, ai tashmë mund të shkojë për dozën e tretë përforcuese.

Shfaq më shumë
Back to top button
escort mersin - izmir escort