Bez kvoruma za sporazum sa Luksemburgom nastavlja se Skupštinska rasprava

Sukob pozicije i opozicije nastavljen je u raspravi o sporazumu s vladom Luksemburga. Poslanik Vetëvendosje Mirsad Shkreta nazvao je ponašanje opozicije licemjernim.

“Pravo je poslanika da traže pojašnjenja o tome gdje bi sredstva trebala ići. Mislim da ovdje postoji licemjerje jer bi isti poslanici trebali tražiti provedbu prvog dijela kada je u HIS bilo 20 miliona eura investicija, kada postoji rezolucija u kojoj je potrebna istraga svih investicija s HIS-om, to se ne događa jer kolege, upleteni su u korupcionaške skandale s obje noge, ovaj slučaj je u tužilaštvu”, rekao je.

“Nemojmo iskrivljavati činjenicu zašto je ovo pitanje upućeno Skupštini, ono je adresirano radi dogovora s drugom državom. Kad sam pokrenuo pitanje prvog dijela, rekli su da to nije važno, ali o tome se ne raspravlja jer znamo ko je optužen za te zloupotrebe i znamo zašto građani nemaju zdravstvene službe da ta sredstva nisu provedena, jer stranka koja je tada bila u “vlasti ih je zloupotrebljavala”, rekao je Škreta.

Ali Bekim Haxhiu iz PDK rekao je da je Skupština usvojila rezoluciju o HIS-u.

“PDK je vodio Ministarstvo zdravlja, Uran Ismaili je zatražio reviziju, a ako znate po imenu i prezimenu ko je optužen za HIS, recite mi da to ne radim. Ali ako kažete da se ovih 20 miliona zloupotrijebi i tražite da se ponovo izglasa 12 miliona eura, to nije u redu,” rekao je Haxhiu.

Abelard Tahiri iz PDK takođe je optužio vladu rekavši da ne postoji interes za glasanje za ovaj sporazum.

“Kada govorimo o krađi, vidi se da nismo zainteresirani za glasanje za sporazum. Što se tiče krađe, nije bilo veće krađe nego za vrijeme pandemije, kupili ste 500% skuplje maske. Trenutno je ministrovo osoblje koje je zloupotrijebilo svoj položaj u vrijeme pandemije. Stalno se bavimo zloupotrebama u vladi Kurti I, eklatantnim krađama maski do poništavanja administrativnih uputa o drogama,” rekao je Tahiri.

Skupština takođe nije odobrila ovaj sporazum.

U sali ima samo 70 poslanika koji učestvuju u glasanju, a to je dovelo do nedostatka kvoruma za odlučivanje.

Poslanik PDK-a Bekim Haxhiu kritizirao je odsustvo ministra zdravlja u Skupštini, kada je, kako je rekao, to ulaganje u zdravlje.

“Zabrinjavajuće je za nas da sporazum usmjeren na ulaganje u zdravstvo nije u interesu ministra zdravlja, nije našao vremena da dođe. Sporazum s luksemburškom vladom potpisan je vrlo rano. Nisu nam rekli ni vrijednost sporazuma, koliko se trošak povećava i zašto se tim sporazumom mijenjaju neki članovi preliminarnog sporazuma. Pokažite mi u čemu je fokus ovog sporazuma vrijednog 6 miliona i 200 hiljada eura. Našoj zdravstvenoj zaštiti potrebna je obuka osoblja i medicinska oprema i ovdje ne preciziramo gdje će tačno ići ovi alati. “Iako ministar nije ovdje, ne morate tražiti podršku opozicije”, rekao je Haxhiu.

Ali ministar finansija Hekuran Murati ponovo je pokušao razjasniti dogovor.

“Postaje jasno da se prvo utvrđuje neglasavanje, a zatim se traže razlozi. Jedan od razloga je javni dug, ne bavimo se kreditima već sufinanciranjem. Argument zašto javni dug raste izgovor je da se ne glasa. “Što se tiče povlačenja paralela s nama kada smo bili u opoziciji, glasali smo za bilo koji međunarodni sporazum koji ima veze s pandemijom,” rekao je Murati. Bedri Hamza iz PDK-a takođe je nastavio kritizirati vladu zbog ovog sporazuma, tražeći dodatna pojašnjenja u vezi s tim.

“Međunarodni sporazumi nisu isti, u principu sam za njih, ali u nekim od njih tražimo pojašnjenja. U sporazumu o kojem razgovaramo želimo znati čemu će služiti. Nije previše da nam daju objašnjenja, da sjednemo i razgovaramo s opozicijom i molimo za njihovu podršku. Vidim da su neki ministri discipliniraniji, ne mislim na Muratija, već na neke druge koji ne znaju težinu boravka u instituciji, sve dok imaju takvo ponašanje i ovo neznanje”, rekao je Hamza.

Iako je predsjedavajuća Zdravstvene komisije Fatmire Kollçaku rekla da kada je bila rasprava o ovom nacrtu zakona, u komisiji nije bilo primjedbi.

“Raspravljali smo o nacrtu zakona i nije bilo primjedbi, žao mi je zbog jedne od političkih stranaka kada su to mogli pojasniti u komisiji, ali jedna je bila u kampanji za gradonačelnika, a druga ne zna je li došao, ali imaju objašnjenja za svaki projekat”, rekao je Kollçaku.

Ali Bekim Haxhiu odgovorio je Kollçaku. “Iako nisam razumio kome je upućen odgovor, znam ako vidi predsjednicu komisije da ministar nije ovdje. Ako vam smeta Uran Ismalili, koji je izašao na teren i bio prisutan na sastanku komisije, on će to moći učiniti, a ne ministar koji vam nije došao, Skupština je na raspravi. “Donosimo neke tačke u odboru kako bismo o njima mogli raspravljati u Skupštini”, rekao je Haxhiu.

Skupština nema kvorum za glasanje o sporazumu sa Svjetskom bankom

Zasedanje Skupštine Kosova počelo je, ali u nedostatku kvoruma odloženo je glasanje o sporazumu sa Svetskom bankom o izgradnji železnica.

Dok se u Skupštini raspravlja o „Bilateralnom sporazumu sa vladom Kosova i Luksemburga o programu zdravstvene podrške, drugi deo“.

Ministar finansija i transfera Hekuran Murati rekao je da je “nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o ratifikaciji bilateralnog sporazuma sa Luksemburgom o projektu saradnje u drugom dijelu programa zdravstvene podrške”.

“Usvajanje ovog zakona omogućava provedbu sporazuma potpisanog u junu ove godine. Cilj ovog prijedloga je podržati provedbu programa reforme zdravstvenog sektora kroz svoj razvojni doprinos. To će omogućiti uspostavljanje zdravstvenih službi i poboljšanje funkcionisanja zdravstvenih ustanova”, rekao je dalje Murati.

Dok je zamenica Fatmire Kollçaku rekla da je Odbor za zdravstvo predložio usvajanje ovog nacrta zakona.

“Nacrt zakona je od velike važnosti za poboljšanje zdravstvenog sistema na Kosovu. U ime PG LVV pozivam sve poslanike da primene Ustav koji predviđa donošenje svih međunarodnih sporazuma u Skupštini i kažem da odobrenje omogućava sprovođenje sporazuma sa Luksemburgom. Dakle, cilj je u koordinaciji sa vladinim programom za zdravstveni sektor, za reorganizaciju i reformu ovog sektora. Smatramo da nema razloga da ovaj nacrt zakona ne bude podržan,” rekla je.

Ali poslanik iz PDK Bedri Hamza na sjednici Skupštine rekao je da PDK traži veću transparentnost u pogledu javnog duga.

“Gledajući vladine ambicije da poveća javni dug za pola milijarde u roku od godinu dana. To pokazuje da ćemo ih bez ikakvog objašnjenja napuniti novim generacijama. Mi kao liječnik opće prakse zahtijevali smo i inzistiramo na zahtjevu za više transparentnosti i veće odgovornosti i veće odgovornosti za naplaćivanje novih generacija javnim dugom. O njima raspravljamo u komisiji i dok se ova situacija nastavlja ne možemo je više podržavati. Tražimo više detalja i u pravu smo u vezi s tim. “Ako se javni dug poveća za 500 miliona eura, a mi nemamo transparentnost,” rekao je Hamza.

AAK nije podržao ni ovaj nacrt zakona.

“Zastupnik Pal Lekaj zatražio je da se ovaj javni dug izvrši u skladu sa zakonima na snazi. Molimo da sjednemo i vidimo je li ovaj program u skladu s budžetskim okvirom. Drugo, kao što vidite, u sali nemamo ni 80 poslanika i ono što ovdje želim pokrenuti je da li želimo odlučiti da nećemo glasati ili ne. Želim da znam da li u sali ima 80 poslanika i koliko znamo da je stav PDK isti kao i AAK. Treće pitanje, kada govorimo o političkom konsenzusu u zemlji, u redu je voditi raspravu, na prošloj sjednici smo imali debatu, ali ministar nas nije uvjerio”, rekao je Besnik Tahiri, šef radne skupine AAK.

Go to TOP