Kombëtare

Bënë kërdinë në Spanjë, kamerat kapin ‘mat’ shqiptarët duke vjedhur nëpër shtëpi

Një grup shqiptarësh të specializuar në vjedhjen e shtëpive dhe që operonin mesatarisht dy herë në ditë në pjesë të ndryshme të periferisë së Madridit, janë goditur nga Garda Civile spanjolle gjatë një operacioni të koduar “Hábitat Qeleshe”.

Hetimi filloi më 16 nëntor 2019 pas një incidenti në qytetin e Griñón. Të arrestuarit akuzohen për të paktën 15 vjedhje në shtëpi, ndërsa deri më tani janë zbuluar grabitje në Guadarrama, Alpedrete, Torrelodones, Venturada, Griñón, Boadilla del Monte dhe Villaviciosa de Odón.

Pas autorizimit gjyqësor, policia ndërhyri në disa vendbanime ku u ndaluan shqiptarët dhe u gjetën një sërë sendesh të vjedhura.

“Modus operandi”

Shqiptarët lëvizën me automjet përmes zonave të ndryshme me qëllim vëzhgimin e banesave që do të grabisnin, duke pasur si objektiv kryesor të tyre vilat. Ata kishin një zonë kryesore të veprimit midis akseve të autostradave A-1 dhe A-5.

Për të hyrë në brendësi të shtëpive ata çmontuan dyert ose dritaret e kateve përdhese dhe brenda shtëpive, morën gjithçka që gjenin, por kryesisht copa bizhuteri, pajisje të vogla, si dhe para dhe sende të tjera të vogla.

Nuk u interesonte nëse kishte kamera”

Mercedes Martín, zëdhënës i komandës së Gardës Civile në Madrid, tregon se zakonisht ka grupe që shkojnë në Spanjë për tre muaj për të vjedhur dhe pastaj të kthehen.

“Ata vëzhgojnë shumë mirë zonat ku janë kryer grabitjet, nuk u intereson nëse ka kamera ose alarme. Ata nuk janë këtu gjatë. Ata i marrin gjërat përmes aeroportit ose rrugës”, shpjegon ai.

“Ky grup nuk i interesonte nëse janë shtëpi. Në këtë rast ata performuan kur nuk kishte njeri në ndërtesë. Produktet e preferuara janë bizhuteri, para, pajisje të vogla ose kamera“, thotë ai.

Të arrestuarit janë tre burra me origjinë shqiptare, midis moshës 25 dhe 30 vjeç, të cilët shkuan në Spanjë gjatë muajit tetor, duke filluar fushatën e vjedhjes së banesave.

Ata akuzohen për krime të ndryshme, atë të përfshirjes në një organizatë kriminale dhe plaçkitje në shtëpitë e banuara. Pasi u vunë në dispozicion të autoritetit gjyqësor kompetent, të tre anëtarët e grupit u lanë në burg. /Panorama/

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.