Kosova

BE: Jemi të vetmit lehtësues në dialogun Beograd-Prishtinë

Brukseli do të jetë kryeqendra e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit dhe ai do të ndërmjetësohet nga Miroslav Lajçak, i cili do të caktohet përfaqësues special i BE-së për dialog dhe për Ballkanin Perëndimor, kanë thënë zyrtarë të Bashkimit Evropian. Por ata kanë shtuar se mirëpresin çdo angazhim nga partnerët e tjerë ndërkombëtarë.

Në kohën kur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka rritur dozën e kritikave ndaj Brukselit, duke mos ia njohur as rolin e ndërmjetësit, shefi i diplomacisë evropiane, Joseph Borrell, i ka mirëpritur veprimet e kryeministrit Albin Kurti për taksën, dhe e ka mbështetur atë për udhëheqës të dialogut me Serbinë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Këtë Borrelli e ka bërë nëpërmjet një letre dërguar Kurtit, në krye të së cilës thotë se është i kënaqur që marrëdhënien me BE-në e ka vënë si punë kryesore.

“Kjo përputhet mirë me qasjen prioritare të BE-së ndaj të gjithë rajonit, përfshirë Kosovën. Ngjashëm, unë e mirëpres synimin tuaj në vazhdimin e reformave të domosdoshme që ta shtyni përpara sundimin e ligjit, zhvillimin ekonomik dhe qeverisjen e mirë në Kosovë; këto janë elemente kyç për të ardhmen tuaj”, ka shkruar Borrell të enjten. Ai më tej ka shprehur besimin se Kurti do t’i udhëheqë negociatat në dialog në mënyrë gjithëpërfshirëse.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.