Bota

Avionët luftarakë rus përpiqen të hyjnë në hapësirën ajrore të Mbretërisë së Bashkuar

Gjashtë avionë luftarakë RAF u grumbulluan për të përgjuar avionët rusë të shtunën, pasi ata u përpoqën të hyjnë në hapësirën ajrore britanike, ka thënë Ministria e Mbrojtjes.

Avionët i paidentifikuar u gjurmuan duke u drejtuar drejt bregdetit veriperëndimor të Skocisë, duke bërë që forcat ajrore të vendosnin tre palë Typhoon nga programi i saj i Reagimit të Shpejtë, transmeton Telegrafi.

Dy palë Tornadoes u dërguan nga RAF Lossiemouth afër Moray në veri-lindje të Skocisë, ndërsa i treti fluturoi nga RAF Coningsby në Lincolnshire.

Aeroplanët e paidentifikuar u zbulua më vonë se ishin aeroplanë Tupolev Tu-95. Numri i përgjithshëm i avionëve rusë të përfshirë në incident nuk është zbuluar.

“Kjo ishte një përgjigje rutinore për avionët rusë që i afroheshin hapësirës ajrore në Mbretërinë e Bashkuar dhe u koordinua me disa aleatë të tjerë të NATO-s” tha zëdhënësi i RAF (Royal Air Force).

Ai shtoi: “Ne jemi të gatshëm t’i përgjigjemi çdo avioni të paidentifikuar dhe kërcënimeve të mundshme nga fluturimi ajror në 24/7/365”.

Rusia shpesh përdor aeroplanët e saj të luftës për të frikësuar vende më të vogla dhe të provojë forcën e përgjigjes së saj.