Autobombë në Mali, plagosen rëndë 12 ushtarë gjermanë

Kombet e Bashkuara thanë se janë plagosur 12 ushtarë gjermanë dhe një ushtarak belg në detyrë në misionin paqeruajtës në Mali.

Misioni i Kombeve të Bashkuara në atë vend, MINUSMA, më parë njoftoi se 15 anëtarë të forcës paqeruajtëse u plagosën kur baza e përkohshme operacionale në rajonin Gao u sulmua nga një veturë bombë, në mënyrë që të korrigjonte më vonë numrin e të plagosurve.

Ministri gjerman i Mbrojtjes, Anegret Kramp-Karenbauer tha se tre ushtarë u plagosën rëndë. Ajo u tha gazetarëve në Bon, Gjermani, se dy ushtarë ishin në gjendje të qëndrueshme në atë kohë, ndërsa një i tretë ishte ende në operacion.

Të gjithë ushtarët e plagosur u transferuan me helikopter në Gao, ku po trajtohen në institucionet mjekësore gjermane, franceze dhe kineze, tha ministri, raporton dw.

Gjermania ka qindra ushtarë që marrin pjesë në misionet e stabilizimit dhe trajnimit të Kombeve të Bashkuara në vendin e Afrikës Perëndimore.

Mali është përpjekur të shtypë kryengritjen ekstremiste ekstremiste që nga viti 2012. Rebelët ekstremistë islamikë u përmbysën në qytetet veriore të Malit gjatë një operacioni ushtarak të udhëhequr nga francezët në vitin 2013. Sidoqoftë, rebelët shpejt u rigrupuan në shkretëtirë dhe filluan sulmet e shpeshta ndaj ushtrisë maliane dhe aleatëve të saj.

Ekstremistët kanë shtrirë shtrirjen e tyre në Mali qendrore, ku prania e tyre ka nxitur tensionet midis grupeve etnike në zonë. 

Go to TOP