Kombëtare

Australi, shqiptari që vrau vajzën me thikë del para Gjykatës

Kanë kaluar vetëm 7 muaj nga 22 korriku i vitit 2019 kur 49- vjeçari shqiptar Petrit Lekaj do të vriste me thikë të bijën e tij Sabrina vetëm 20 vjeçe dhe më pas do të tentonte të vetëvritej.

Kjo foto familjare u realizua vetëm 2 vjet para se të ndodhte ngjarja e rëndë. Ata ishin mbledhur për të festuar 18- vjetorin e Sabrinës.

Ndërsa  kjo foto u realizua të mërkurën, ku Petrit Lekaj doli para Gjykatës Supreme të Australisë së Jugut.

Transformimi i tij është i dukshëm aq sa është gati e pamundur për ta njohur.

49-vjeçari mbetet në paraburgim dhe do të dënohet me burgim të përjetshëm. Por ai do të mësojë të martën e ardhshme kur do të ketë të drejtën e lirimit me kusht.

Nine News publikoi dje një video incizim nga rrëfimi i tij gjakftohtë në polici.

Në intervistën policore të publikuar nga gjykatësi, Petrit Lekaj, përshkruan goditjen me thikë dhe mbytjen e vajzës së tij Sabrina, ndërsa zbulon edhe keqardhjen e tij të thellë.

Rrëfimi është regjistruar në një institucion të shëndetit të shëndetit mendor, ku ai u mbajt disa muaj pas vrasjes së bijës.

Lekaj e pranon hapur që i ka goditur me thikë vajzës tetë herë.

“E nisa me goditjen e parë. Isha ulur në vendin e parë, të shoferit. Vazhdova ta godisja me thikë… ajo reagonte me shqelma, duke goditur derën dhe dritaren e makinës. Pastaj kalova në sediljet e pasme të makinës dhe bëra pjesën tjetër. Unë vetëm vazhdova të goditja me thikë … ajo ishte duke shkelmuar, duke shkelmuar derën dhe dritaren. “Pasi ajo nuk mund të lëvizte, unë godita me thikë veten, pse e godita me thikë atë, pse e bëra atë gjë.”

Sulmi po ndodhte në makinën e saj pranë shtëpisë së tyre Kidman Park, në periferi të Adelaides,  në korrik të vitit të kaluar.

//graizoah.com/afu.php?zoneid=3473483