SPORT

Ashpërsia e Ceferin: Futbollin me tifozë nuk e ka ndalur dot lufta, e jo më një virus idiot

UEFA po harton strategjitë e saj për të përballuar sezonin futbollistik në kushtet kur pandemia e koronavirusi ka gjunjëzuar jo vetëm futbollin por edhe shumë sektorë të ekonomisë dhe jetës shoqërore në mbarë Europën dhe botën.

Gjithsesi, UEFA ka vendosur si masë për të kapërcyer situatën një shumë të konsiderueshme financiare dhe jo vetëm, kaq, po ushtron presion tek federatat anëtare që të bëjnë çmos që të nxjerrin skuadrat në fushë dhe ta mbyllin sezonin në katërkëndëshin e blertë, si mundësia më e mirë për një mbyllje dinjitoze të sezonit.

Nuk kanë mbetur shumë ndeshje, por janë ato më vendimtare që kanë të bëjnë me verdiktet sezonale. Dhe në fokus janë jo vetëm ligat kombëtare të vendeve të ndryshme, por edhe vetë kompeticionet e UEFA-s për klube si Champions dhe Europa League, teksa kompeticionet e tjera që kanë të bëjnë me ekipet kombëtare janë shtyrë për vitin e ardhshëm.

Për këtë situatë ka folur dhe presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin, i cili ka shprehur optimizmin e tij për kalimin e situatës dhe padyshim rikthimin në normalitet të futbollit, duke ngjallur besim se në stadiume do të kthehen shpejt edhe tifozët. Kështu, presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin është optimist jo vetëm për rifillimin e këtij sezoni futbollistik në pjesën më të madhe të vendeve të Europës, por edhe për rikthimin e tifozëve në stadiume në një kohë rekord dhe jo në fillim të vitit të ardhshëm siç është menduar fillimisht.

Ceferin në deklaratën e tij theksoi se futbollin nuk e ndali lufta e jo më koronavirusi, për të cilin slloveni thotë se tashmë njihet më mirë dhe se futbolli mund të ndryshojë disa nga rregullat për t’iu përshtatur. “Tani e njohim më mirë këtë virus dhe unë në përgjithësi jam një person pozitiv. Nuk më pëlqen aspak ajo pikëpamja që do të ndodhë diçka apokaliptike me valën e dytë, tretë apo edhe të pestë. Të gjithë njerëzit mund të vdesin një ditë, por a duhet të jemi të shqetësuar tani? Unë nuk mendoj kështu.

Ne jemi gati dhe do të ndjekim udhëzimet e autoriteteve, por personalisht jam shumë i sigurt se futbolli që jemi mësuar, loja e bukur me tifozë do të rikthehet shumë shpejt. Asgjë nuk mund ta ndryshojë futbollin përgjithnjë. Kjo ishte një eksperiencë e re dhe kur ta heqim qafe këtë virus idiot, çdo gjë do i kthehet normalitetit. Futbolli nuk ka ndryshuar pas luftës së parë botërore dhe asaj të dytë, e jo më të ndryshojë prej një virusi”, u shpreh Ceferin. Duhet thënë se kreu i UEFA-s në fillim ishte për një nisje të shpejtë të sezonit, ndoshta brenda muajit maj, por plani paraprak i tij ka rënë poshtë, si pasojë e daljes pozitiv në testet anticovid të disa lojtarëve në Gjermani, Itali, Spanjë dhe Britaninë e Madhe.

Për të evituar një infektim masiv të futbollistëve dhe stafeve, UEFA vendosi të zgjasë afatin e raportimit nga federatat anëtare për rinisjen e veprimtarive sportive nga 27 maji deri më 12 qershor, për t’u dhënë kohë federatave të vendeve të ndryshme të gjejnë formulën e përshtatshme sipas situatës në vendet përkatëse dhe në përputhje me protokollin higjienik të secilit vend.