Kosova

“Arsimi në gjendje më të rëndë se në vitet ’90”

Gjendja në sistemin arsimor në Kosovë është më e rëndë sesa ka qenë në vitet ’90, ka thënë të enjten eksperti i çështjeve të arsimit, Halim Hyseni, në tryezën “Mësimdhënia, tekstet-mjetet dhe infrastruktura shkollore”, të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje, shkruan sot Koha Ditore.

Hyseni ka thënë se kjo gjendje e rëndë në arsim e rrezikon seriozisht të ardhmen e shtetit të Kosovës. I ka quajtur të dështuara të gjitha ndryshimet që janë ndërmarrë deri tash në këtë fushë. Për këtë ka kërkuar që të bëhen reforma të thella në arsim.

“Gjendjen në arsim e kemi më keq sesa në vitet ‘90, është shumë e rëndë sa e rrezikon të ardhmen e vendit dhe nga kjo situatë nuk mund të dalim me improvizime si është bërë deri tash, por me një qasje sistemore”, ka deklaruar Hyseni.

Shfaq më shumë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

//usounoul.com/4/3473483