Kombëtare

Arrestohen dy 28 vjeçarë shqiptarë, trafikonin kokainë nga Zvicra (Emrat)

Dy të rinj shqiptarë 28 vjeçar përfunduan në prangat e karabinierëve italianë pas një operacioni të kryer mëngjesin e djeshëm.

Në pranga përfunduan Olgert Goxha dhe Romarjo Hasani, banues në krahinën e Komos, me precedentë të mëparshëm.

Arrestimi i tyre erdhi pas një hetimi që nisi në muajin shkurt të këtij viti, pas zbulimit të dy të rinjve që merreshin me shpërndarjen e lëndëve narkotike, të cilët u depërtuan më pas për në Shqipëri.

Hetuesit zbuluan se të rinjtë furnizoheshin me drogë nga 28 vjeçarët, të cilët furnizoheshin me drogë nga Zvicra fqinje.

Një tjetër operacion antidrogë nga Karabinieri i Kampionit Core të Italisë përfundoi në agim të Mërkurën 23 Tetor.

Hetimet u kanë lejuar hetuesve të zbardhin ekzistencën e një trafiku të madh të drogave veçanërisht kokainës, e cila merrej në Zvicër nga dy shqiptarët dhe më pas shpërndahej në sheshet e Comos. Ata konsiderohen nga hetuesit si profesionistë të vërtetë.

Gjatë veprimtarisë, u zbuluan dhe u dokumentuan episodet të ndryshme të shpërndarjes së drogës (të paktën 10 raste), ku u shitën rreth gjysmë kg kokainë me një qarkullim prej rreth 50 euro. Goxha dhe Hasani u gjurmuan në shtëpitë e tyre në Solbiate dhe në Cagno./S.Ll/Panorama/